PHS liczą na 500 mln zł zysk netto w 2004

22-12-2003, 14:06

Reuters:- Polskie Huty Stali (PHS) liczą w przyszłym roku na znaczącą poprawę rentowności dzięki współpracy ze swoim inwestorem strategicznym brytyjską grupą LNM między innymi na poziomie zakupów surowców, co spowoduje, że zysk netto wyniesie około 500 milionów złotych, powiedział w poniedziałek prezes spółki.

Jerzy Podsiadło powiedział dziennikarzom, że pozytywny wpływ na wynik będzie miała także prowadzona restrukturyzacja zatrudnienia, zmniejszenie kosztów finansowych wynikające z zamiany zobowiązań na akcje, a także spodziewane wyższe ceny produktów hutniczych w przyszłym roku.

"W naszych biznesplanach zakładaliśmy w 2006 roku zysk netto na poziomie 500-600 milionów złotych, tymczasem mogę powiedzieć, że spodziewamy się uzyskać taki wynik już w przyszłym roku" - powiedział Podsiadło. Dodał, że zysk netto PHS w tym roku wyniesie około ośmiu milionów złotych. Podsiadło liczy także, że w przyszłym roku przychody PHS wzrosną o około jeden miliard złotych do ośmiu miliardów. W październiku skarb państwa podpisał umowę sprzedaży Polskich Hut Stali drugiemu na świecie producentowi stali brytyjskiej grupie LNM. Zakończenie tej transakcji planowane jest na pierwszy kwartał 2004 roku.

By LNM przejął ostatecznie kontrolę nad polska spółką musi zawrzeć porozumienie ze związkami zawodowymi. Prezes PHS, które zatrudnia około 16 tysięcy pracowników, powiedział iż ma nadzieje, że podpisania umowy o pakiet socjalny odbyć jeszcze w tym roku.

Zgodnie z umową prywatyzacyjną LNM, drugi na świecie producent stali przeznaczy na wykup części długu PHS prawie jeden miliard złotych, a wierzytelności te zostaną wcześniej skonwertowane na akcje. Koncern podwyższy kapitał PHS o 800 milionów złotych i do 2009 roku zobowiązał się zainwestować w Polskie Huty Stali 2,4 miliarda złotych.

((Autor: Wojciech Żurawski; Redagował: Kuba Kurasz; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: kuba.kurasz.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PHS liczą na 500 mln zł zysk netto w 2004