Piątek na GPW: inwestorzy czekają na sygnał do kupna

19-10-2001, 09:40

Czwartkowa sesja w USA zakończyła się niewielkimi zmianami indeksów. Mimo, iż rynek wykazywał tendencje wzrostowe, zwyżki zostały powstrzymane nowymi sygnałami o zarażeniu wąglikiem. Po czwartkowej sesji wyniki opublikowały m.in. Microsoft i Sun Microsystem. Microsoft osiągnął zysk netto gorszy od oczekiwań, ale za to przekroczył prognozy na poziomie operacyjnym. Mniejsze od prognoz analityków straty podały dwa kolejne blue chipy: Sun i Corning. Neutralny wydźwięk tych raportów powinien wpłynąć na spokojne otwarcie europejskich giełd, w tym warszawskiego rynku.

Na przebieg piątkowej sesji mocno może wpłynąć publikacja indeksu nastrojów wśród niemieckich biznesmenów Ifo (10.00). Bardzo istotne będą też wyniki największego producenta telefonów komórkowych, fińskiej Nokii oraz inflacja CPI w USA (14.30).

Pozytywny wydźwięk piątkowych publikacji może pchnąć do góry warszawskie indeksy, które mogą rozpocząć dzień od niewielkich zwyżek. Na czwartkowej sesji po niskim otwarciu WIG20 wzrastał prawie przez całą sesję, co pokazuje siłę giełdy. Jeżeli nie napłyną złe sygnały z zachodu, piątkowe notowania powinny przebiegać spokojnie. Zresztą na ostatnich sesjach rynek wykazuje wyraźne tendencje wzrostowe, a korekty po mocnych wzrostach służą częściej do skupowania akcji niż ich wyprzedaży. Pozytywny wpływ na rynek ma też sytuacja makroekonomiczna. W piątek rozpoczęło się posiedzenie nowego parlamentu, a o 15.00 prezydent ma powołać nowy rząd. Dodatkowo, po ostatnim spadku inflacji, rosną oczekiwania na przyszłotygodniowe cięcie stóp przez RPP.

Najbliższe sesje będą też uzależnione od publikacji wyników kwartalnych rodzimych spółek. Rynek nie oczekuje rewelacji, sektor bankowy nie daje nadziei na poprawę wyników (poza Pekao i Handlowym), nie zachwyci też z pewnością sektor telekomunikacyjny, na czele z TP S.A., która traci klientów. Dobrych wyników można spodziewać się po liderach sektora telekomunikacyjnego – analitycy DI BRE Banku prognozują wysoką dynamikę zysków Computerlandu i Comarchu.

Mocny może być tez Elektrim - skarb państwa przyznał konsorcjum stworzonemu przez spółkę wyłączność na dalsze negocjacje w sprawie kupna 25 procent akcji zakładów energetycznych G-8. Wpływy ze sprzedaży pakietu akcji G-8 szacowane są na 2,2 mld zł.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Piątek na GPW: inwestorzy czekają na sygnał do kupna