Piątek na GPW: na plusie utrzymał się tylko TechWIG

19-10-2001, 16:42

Piątkowa sesja na GPW zakończyła się przeceną większości indeksów. Początek notowań zapowiadał się wzrostowo, jednak popyt osłabł po informacji o mocnym spadku niemieckiego indeksu nastrojów Ifo. Sytuacji nie poprawiła nawet publikacja dobrych wyników największego producenta telefonów komórkowych, fińskiej Nokii.

Na plusie utrzymał się jedynie TechWIG i właśnie sektor IT przejawiał największe tendencje do wzrostów. Wśród liderów wzrostów znalazły się m. in. Softbank i Computerland.

Dobrze na tle rynku wypadł sektor telekomunikacyjny. Mocno wzrosła Netia, która w ostatnim okresie stała się bardzo wrażliwym barometrem koniunktury. Popytem cieszyły się też akcje Elektrimu, po informacji, iż konsorcjum Elektrimu ma wyłączność na dalsze negocjacje w sprawie kupna 25 proc. akcji zakładów energetycznych G-8.

Najgorszym sektorem piątkowej sesji były banki – mocny spadek notują m. in akcje Pekao, BRE, BOŚ i BPH. Wśród spółek z czerwonej strefy znalazł się również PKN Orlen. Spółki paliwowe spadły w całej Europie, gdyż cena ropy oscyluje od kilku dni wokół poziomu najniższego od dwóch lat.

Najbliższe sesje będą uzależnione od publikacji wyników kwartalnych krajowych i zagranicznych spółek. Rodzimy rynek nie oczekuje rewelacji - sektor bankowy nie daje nadziei na poprawę wyników (poza Pekao i Handlowym), nie zachwyci też z pewnością sektor telekomunikacyjny, na czele z TP SA, która traci klientów. Dobrych wyników można spodziewać się natomiast po liderach sektora telekomunikacyjnego, w tym Prokomu, Computerlandu i Comarchu.

Paweł Kubisiak, p.kubisiak@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Piątek na GPW: na plusie utrzymał się tylko TechWIG