Piątkowy optymizm na Wall Street

opublikowano: 01-03-2019, 22:07

Główne indeksy amerykańskich giełd notowały dodatnie zmiany na zamknięciu piątkowej sesji.

Tym razem do zakupu akcji inwestorów zachęcały zarówno dane z amerykańskiego rynku, wskazujące na kontrolowany wzrost inflacji, jak i lepsze niż oczekiwano odczyty z chińskiej gospodarki. W przypadku Państwa Środka co prawda odnotowano trzeci z rzędu miesięczny spadek wskaźnika aktywności przemysłowej, jednak prognozy zakładały znacznie silniejszą zniżkę.

Z kolei w USA nadspodziewanie mocno spadły wydatki Amerykanów zniżkując o 0,5 proc. w grudniu 2018 r. To najsłabszy odczyt od 2009 r. Tymczasem po raz pierwszy od ponad trzech lat zmniejszyły się też dochody Amerykanów. 

Dodając do tego spadki indeksów ISM i PMI dla przemysłu, oraz pogorszenie nastrojów konsumentów (wg wskaźnika Uniwersytetu Michigan) ostatnie odczyty sugerują, że amerykańskie władze monetarne faktycznie będą musiały na dłuższą chwilę powstrzymać się od dalszego podnoszenia ceny pieniądza.

 Jedną z gwiazd piątkowej sesji były walory Gap, które drożały momentami ponad 20 proc. po informacji o wydzieleniu lepszej ekonomicznie marki Old Navy i zamknięciu około 230 sklepów.

Na zamknięciu sesji indeks blue chipów Dow Jones IA zyskiwał 0,43 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 rósł o 0,70 proc. zaś technologiczny Nasdaq drożał o 0,83 proc.  

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu