Piątkowy szczyt strefy euro odwołany

PAP
opublikowano: 28-02-2012, 10:35

Szczyt eurolandu planowany na piątek 2 marca po szczycie całej UE został odwołany z powodu zastrzeżeń Berlina. Miał być poświęcony wzmocnieniu funduszu ratunkowych eurolandu. Zdaniem ministra Mikołaja Dowgielwicza szczyt eurolandu odbędzie się jeszcze w marcu.

 

"Ten szczyt euro tak naprawdę nie został odwołany, bo nigdy oficjalnie nie potwierdzono, że się odbędzie" - powiedziały PAP źródła w Radzie Europejskiej.

Źródła te dodały, że tematyka szczytu "nie dojrzała" i z pewnością szczyt przywódców państw euro odbędzie się jeszcze marcu. Chodzi o wzmocnienie tzw. zapory przeciwpożarowej, czyli funduszu ratunkowego strefy euro EFSF (Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej).

"Spodziewam się, że dyskusja na temat sytuacji w strefie euro odbędzie się na Radzie Europejskiej (szczyt przywódców całej UE - PAP) wieczorem w czwartek na kolacji. Natomiast zakładam, że spotkanie w formacie szczytu strefy euro odbędzie się przed końcem marca, ponieważ są konieczne decyzje w sprawie zapory przeciwpożarowej dla euro. To będzie na pewno dyskusja w gronie 17" - powiedział dziennikarzom minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz, który uczestniczył w Brukseli we wtorek w posiedzeniu przygotowującym Radę Europejską 1-2 marca.

Jest silna presja ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz unijnych państw spoza euro (zwłaszcza Wielkiej Brytanii), by euroland wzmocnił swój funduszy ratunkowy, zanim udziałowcy MFW podejmą osobną decyzję o zwiększeniu wkładów do MFW na pomoc dla strefy euro.

Na ostatnim szczycie euro przywódcy "17" postanowili, że temat wzmocnienia EFSF powróci w marcu, nie precyzując jednak, kiedy.

Wiele państw "17", a także szef eurogrupy Jean-Claude Juncker apelują o wzmocnienie zapory przeciwpożarowej poprzez połączenie mocy pożyczkowych przyszłego stałego funduszu EMS (Europejski Mechanizm Stabilizacyjny) o wartości 500 mld euro, który ma wejść w życie w lipcu 2012 roku, z 250 mld euro pozostałymi w obecnym funduszu ratunkowym EFSF (Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej). Dotychczas tej operacji sprzeciwiają się jednak Niemcy, główny udziałowiec funduszy. "Niemcy nie są gotowe na tę decyzję" - powiedziały unijne źródła.

Polska, powiedział Dowgielewicz, też uważa, że "konieczne jest wzmocnieniem tzw. zapory przeciwpożarowej wokół euro, bo to jest element pakietu, który ma uspokoić rynki finansowe. "Reformy strukturalne, wzmocnienie dyscypliny finansów publicznych, strategia wzrostu gospodraczego, ale też zapora przeciwogniowa. To jest konieczny element i przy każdej okazji namawiamy do tego naszych niemieckich kolegów" - powiedział Dowgielewicz.

Dodał jednak, że podchodzi "ze spokojem o decyzji o przesunięciu" szczytu euro, "bo nie jest wcale konieczne, by te decyzje zapadały już w czwrtek i piatek.

 

Także komisarz ds. walutowych Olli Rehn zaapelował do Berlina w ubiegłym tygodniu o zaakceptowanie połączenia obu funduszy. "Musimy wzmocnić finansową zaporę przeciwpożarową strefy euro, by być w stanie przezwyciężyć kryzys zadłużenia euro i odnowić wzrost gospodarczy" - powiedział Rehn. Jego zdaniem wzmocnienie funduszu ratunkowego strefy euro stanowi część całości, razem ze wzmocnioną dyscypliną budżetową, na którą zgodziły się kraje w nowym, przyjętym na szczycie 30 stycznia pakcie fiskalnym; pakt ma być podpisany 2 marca przez 25 państw UE (bez Wielkiej Brytanii i Czech). Na przyjęcie paktu fiskalnego nalegały właśnie Niemcy.

Źródła unijne potwierdziły natomiast PAP, że w czwartek o godz. 14 odbędzie się w Brukseli posiedzenie eurogrupy, czyli ministrów finansów państw euro, które zapewne poruszy temat EFSF i ESM. Eurogrupa ma też ocenić, czy Grecja przegłosowała wszystkie obiecane środki oszczędnościowe (na co ma czas do końca lutego) i czy możliwe jest przekazanie jej na początku marca pierwszej transzy z drugiego programu pomocy opiewającego na 130 mld euro.

W związku z odwołaniem szczytu eurolandu w piątek, szczyt całej "27" (Rada Europejska), rozpocznie się w czwartek o godzinę później, czyli o godz. 18 i zakończy do obiadu w piątek.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu