Piechociński: w gospodarce brakuje zaufania społecznego

PAP
17-07-2015, 14:17

Jedną z głównych przeszkód, które hamują rozwój polskiej gospodarki jest brak zaufania społecznego - podkreślił w piątek wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podczas spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami w Starogardzie Gdańskim (Pomorskie).

"W relacjach między nami Polakami brakuje jednego szczególnego towaru – i nie są nim wcale pieniądze, żywność, woda, czy surowce. W pierwszej kolejności to jest brak zaufania. Dostrzegam, jako minister gospodarki, z krwi i kości oraz pasji i wykształcenia ekonomista, dramatyczny niedostatek zaufania mojego państwa, które tu reprezentuję, mojego samorządu, moich obywateli do przedsiębiorców” – powiedział Piechociński podczas spotkania ze Starogardzkim Klubem Biznesu i lokalnymi samorządowcami.

Zdaniem Piechocińskiego, konieczna jest w Polsce odbudowa „wspólnotowego myślenia” i zrozumienia przez wszystkich, że „przedsiębiorczość i przedsiębiorcy są najważniejsi”.

„Szczególnie dziś jest za dużo populizmu i anarchii w patrzeniu także na polską gospodarkę. Jest za mało szacunku dla przedsiębiorców, za mało zrozumienia, że kończą się te elementy, które stanowiły do tej pory dotychczasowy sukces Polski. Najbliższe trzy, najdalej pięć lat rozstrzygną o tym, czy Polska dołączy do Niemiec, Holandii, Skandynawii, Wielkiej Brytanii i będzie krajem nowoczesnych technologii. Może nie w pierwszym wagonie pojedziemy w tym gronie, czy też jak dziś zostaniemy gdzieś pośrodku” – przekonywał wicepremier.

Podkreślił, że Polska jest obecnie gospodarką Unii Europejskiej. „Za dwa lata, w 2017 r. przeskoczymy Hiszpanię - pod jednym wszakże warunkiem, że uruchomimy te rezerwy, które są, obniżymy koszty funkcjonowania przedsiębiorczości i przede wszystkim przywrócimy w obszarze władzy politycznej i urzędniczej decyzyjność. Nawet decyzja zła jest lepsza od żadnej, bo od złej można się odwołać” – argumentował.

W wypowiedzi dla dziennikarzy Piechociński, jako największe wyzwanie określił stworzenie „nowej jakości w relacjach między państwem, rządem, samorządem i jego agendami, a przedsiębiorczością”.

„To dziś jest jeden z kluczowych elementów, który hamuje rozwój polskiej gospodarki. Za chwilę GUS ogłosi, że mamy za I półrocze 3,7 procent wzrostu PKB, ale dalej tak nie pojedziemy tylko samą energią przedsiębiorców i przedsiębiorczości. Trzeba i na poziomie europejskim i krajowym kontynuować procesy deregulacyjne, a przede wszystkim budować zaufanie między państwem a przedsiębiorcami” – ocenił wicepremier.

Zapowiedział, że jeszcze w lipcu złoży w Sejmie projekt nowego prawa o działalności gospodarczej.

„Cieszę się, że udało się przy zmianie ordynacji podatkowej przeforsować tę zasadę, że wątpliwości należy rozstrzygać na rzecz podatnika i przedsiębiorcy (…) A więc jeszcze więcej wspólnotowego myślenia, więcej troski: państwo i samorządy muszą dać przedsiębiorczości dobry kapitał ludzki i społeczny” – zaapelował Piechociński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Piechociński: w gospodarce brakuje zaufania społecznego