Pięciokrotny wzrost importu węgla z USA do Polski

opublikowano: 19-02-2018, 11:59
aktualizacja: 19-02-2018, 12:08

W ubiegłym roku Polska sprowadziła 839 tys. ton węgla z USA, donosi Reuters powołując się na dane Agencji Rozwoju Przemysłu.

W Polsce zabrakło w ubiegłym roku węgla, bo Polska Grupa Górnicza nie osiągnęła celu produkcyjnego. Dlatego odpowiedzialny za import węgla Węglokoks sprowadził dwa transporty węgla z USA i oczekuje jeszcze na trzeci, twierdzi źródło Reutersa. Amerykański węgiel ma być zmieszany z polskim i trafi na eksport oraz do krajowych elektrowni.

Fot. Bloomberg
Fot. Bloomberg
None
None

Import węgla z USA stanowił 6,3 proc. całkowitego importu w 2017 roku. Ponad 60 proc. sprowadzonego zza oceanu węgla to węgiel koksujący, ale w przeciwieństwie do 2016 roku Polska sprowadziła w ubiegłym roku także węgiel opałowy, pisze Reuters. Agencja przypomina, że większość sprowadzonego w ubiegłym roku do Polski węgla pochodziło z Rosji, Polska miała także znacząco zwiększyć import węgla z Kolumbii.

Wydobycie węgla w polskich kopalniach spadło w ubiegłym roku o 6,5 proc. do ok. 66 mln ton.

Według amerykańskiego Agencji Informacji o Energii (EIA), wydobycie węgla w kopalniach w USA wynosiło w ubiegłym roku 701 mln ton z czego na eksport poszło 86 mln ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane