Piecki przetestują partnerstwo

ANP
opublikowano: 08-10-2010, 00:00

Gmina nie ma pieniędzy na modernizację kotłowni. Poszuka ich w kieszeni prywatnej firmy.

Gmina nie ma pieniędzy na modernizację kotłowni. Poszuka ich w kieszeni prywatnej firmy.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o fiasku przetargu na budowę term warmińskich w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w Lidzbarku Warmińskim. Mimo dużego zainteresowania inwestycją (jej wartość szacowano na 35 mln EUR) strony publiczna i prywatna nie doszły do porozumienia. Tym razem sił w partnerstwie postanowiły spróbować władze innego samorządu z tego województwa — gminy Piecki. Chodzi jednak o projekt o dużo mniejszej skali. W planach jest zaprojektowanie, wykonanie i eksploatacja kotłowni na odnawialne źródła energii.

— Mamy osiedlową kotłownię z czasów wczesnego Gierka. Wymaga modernizacji i to szybkiej, bo zima za pasem. Gminy nie stać na inwestycję szacowaną na 2,5 do 4 mln zł netto. Liczymy więc na znalezienie partnera w trybie koncesji na roboty i usługi budowlane [tzw. małe PPP — przyp. red.], który będzie także zarządzał kotłownią przez 20 lat i zarabiał na sprzedaży energii cieplnej po cenach rynkowych — mówi Maria Jarczewska, wójt gminy Piecki.

To nie wszystko. Do zadań partnera będzie należeć także zaprojektowanie i wykonanie na własny koszt dwufunkcyjnych węzłów cieplnych. Za te prace gmina odda wykonawcy pieniądze — w ratach.

Władze gminy chcą, by po upływie okresu zarządzania kotłownią obiekt przeszedł na własność strony publicznej. Firmy zainteresowane przetargiem mogą składać wnioski do 15 października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Piecki przetestują partnerstwo