Pieczarki za 1 mld zł rocznie

WIS
opublikowano: 10-03-2011, 00:00

W produkcji tych grzybów Polska jest europejską potęgą. A branża ma jeszcze duży potencjał rozwoju.

W produkcji tych grzybów Polska jest europejską potęgą. A branża ma jeszcze duży potencjał rozwoju.

Kariera, jaką zrobiły pieczarki w Polsce, może przyprawić o zawrót głowy. Jeszcze w 1965 r. ich produkcja była śladowa (zaledwie 1,5 tys. ton), podczas gdy obecnie sięga aż 250 tys. ton rocznie, dzięki czemu Polska przegoniła już Holandię i stała się największym producentem i eksporterem pieczarek w Europie.

Według Krystiana Szudygi, prezesa Stowarzyszenia Branży Grzybów Uprawnych, już ponad 25 proc. całej unijnej produkcji pieczarek przypada na Polskę. Produkcja u nas powinna jeszcze wzrosnąć. Nie tylko dlatego, że nasze pieczarki podbijają kolejne rynki zagraniczne ze względu na swoje wyjątkowe walory jakościowe i smakowe, ale też ze względu na spodziewany wzrost konsumpcji w Polsce.

Obecnie w naszym kraju spożycie pieczarek na osobę sięga tylko 1,8 kg rocznie, podczas gdy w innych dużych krajach europejskich jest znacznie wyższe (Niemcy 2,7 kg, Wielka Brytania 2,9 kg, Holandia 3,5 kg). Wiele wskazuje więc, że to nie koniec pieczarkowej hossy dla firm z branży.

— Wartość produkcji pieczarek w Polsce szacujemy obecnie na 1 mld zł rocznie. W branży działa 2 tys. podmiotów, pracuje w niej około 15 tys. osób. Rentowność tego biznesu sięga 7-8 proc. — mówi Krystian Szudyga.

Wczoraj w Warszawie zainaugurował on wielką ogólnopolską kampanię promującą spożycie pieczarek pod tytułem "Ja, pieczarka". Będzie widoczna na billboardach, w prasie, internecie, a także słyszalna w radiu. Finansuje ją w 80 proc. Fundusz Promocji Owoców i Warzyw, a w 20 proc. — producenci grzybów uprawnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu