Pielęgniarka i hydraulik

Tomasz Jędorowicz
opublikowano: 25-04-2006, 00:00

Dawno, dawno temu za górami, za lasami było sobie cesarstwo znane z fiskalizmu. Podatki tam od zawsze były wysokie i od zawsze snuto plany, żeby je obniżyć. Na rubieżach tego cesarstwa w małym miasteczku mieszkało małżeństwo. On — hydraulik, niestraszna mu żadna zatkana rura czy mroczna stara kotłownia. Ona — pielęgniarka i położna — z powołania, niosąca ludziom pomoc o każdej porze dnia i nocy.

W swoim małym prowincjonalnym świecie stanowili przykład i wzór dla innych. Zapytacie, dlaczego? Ano dlatego, że największym kapitałem tych ludzi była ich samodzielność, inicjatywa i ciężka praca. Podjęli ryzyko i rozpoczęli działalność na własny rachunek. Ich przedsiębiorstwa składały się z automobili i kilku narzędzi. Nie robili wielkiego biznesu, o jakim pisały gazety cesarstwa. Ich codzienne życie nie przypominało sielanki, ale potrafili się uśmiechać do ludzi, nie narzekali na rzeczywistość, inspirowali innych do działania. Mimo że płacili wysokie podatki, nie domagali się pomocy czy opieki od cesarstwa.

Pewnego dnia ich miejscowość wizytował urzędnik cesarski odpowiedzialny za tzw. publiczne relacje, czyli PR cesarstwa. Bardzo go zainspirowała ta para pozytywistycznych straceńców. Wkrótce nasz hydraulik i pielęgniarka pojawili się jako postacie reklamujące cesarstwo w ościennych krainach. Przy okazji wyszło na jaw, że oboje byli wcale urodziwi.

Żyliby długo i szczęśliwie i może nawet zaprosiliby autora na chrzciny, ale któregoś dnia przyjechał inny urzędnik i wywiesił plan reformy podatkowej. Okazało się, że rozważane od zawsze obniżki podatków zostały znowu odłożone w czasie. Dla „ułatwienia” życia naszym bohaterom zlikwidowano uproszczone formy opodatkowania w postaci ryczałtu i karty podatkowej, z których korzystali. Zapowiedziano wzrost akcyzy na gaz od ich automobili, a także dokładne „przyjrzenie się” działalności prowadzonej na własny rachunek.

Po zapłaceniu nowego podatku od sprzedaży małego domku pielęgniarka i hydraulik mogli już żyć długo i szczęśliwie na emigracji w innym cesarstwie.

Tomasz Jędorowicz, dział doradztwa podatkowego Pricewaterhouse-Coopers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Jędorowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu