Pieniądze nie tracą ważności

  • PAP
opublikowano: 16-06-2020, 07:26

Niezgodna z dobrym obyczajem jest zasada, że pieniądze z karty podarunkowej po jakimś czasie przepadają; orzekł słupski sąd – czytamy we wtorkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Jak dodano, większość regulaminów firm oferujących karty podarunkowe przewiduje ich terminową ważność (najczęściej rok). "Po jej upływie pieniądze przepadają. Dotychczas eksperci, nawet z organizacji i urzędów broniących praw konsumentów, byli zgodni, że niewiele można w tej sprawie zrobić. Brakuje przepisów, które pozwalałyby domagać się zwrotu wpłaconych, a niewykorzystanych pieniędzy" - czytamy.

Według gazety jedynym rozwiązaniem zdaje się zakwestionowanie tych reguł jako klauzul niedozwolonych. "I tą drogą poszedł Sąd Rejonowy w Słupsku (sygn. akt I C 3865/19). Uznał, że taka konstrukcja kart podarunkowych nie tylko narusza, ale wręcz pomija interes konsumenta. Tym samym postanowienia regulaminu decydujące o +ograniczonej przydatności+ zapisanych na karcie pieniędzy są niezgodne z dobrymi obyczajami. A jako takie nie wiążą konsumenta. Ten konkretny spór dotyczył karty podarunkowej sieci Empik, i choć to dopiero orzeczenie I instancji, może oznaczać początek końca kart podarunkowych w formie, jaką znamy" - czytamy.

Prof. Cezary Banasiński z Uniwersytetu Warszawskiego zgadza się z rozstrzygnięciem sądu. "Co to w ogóle znaczy, że ktoś nie może odzyskać wpłaconych na kartę pieniędzy? Ten wyrok może być początkiem nowej linii orzeczniczej i zmiany podejścia sądów do tej kwestii. Niedługo mogą się posypać skargi w podobnych sprawach z bardzo różnych branż" - mówi.

Fotolia
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane