Pieniądze płyną do bezpiecznych funduszy

AS
opublikowano: 25-03-2010, 00:00

Nieprzerwanie od dziesięciu miesięcy Polacy więcej wpłacają do krajowych Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, niż wypłacają. Licząc narastająco od maja ubiegłego roku do lutego tego roku, saldo wpłat i umorzeń było dodatnie i wyniosło blisko 6,9 mld zł. To dużo, choć w przeszłości zdarzały się pojedyncze miesiące, w których saldo grubo przekraczało 5 mld zł. Dobrze zapowiada się też marzec. Dla niektórych TFI może być on rekordowy.

Gdzie trafiają pieniądze? "Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się przede wszystkim fundusze z szeroko rozumianej grupy bezpiecznych, do których zaliczamy pieniężne, obligacji i ochrony kapitału. W ostatnich dziesięciu miesiącach trafiło do nich 71,5 proc. pieniędzy pochodzących z nowych wpłat, czyli 4,9 mld zł" — wylicza Bernard Waszczyk, analityk Open Finance.

Najwięcej, 2,98 mld zł, wpłacono do funduszy pieniężnych, czyli tych o najniższym ryzyku inwestycyjnym. 1,16 mld zł powędrowało do funduszy polskich obligacji, a 416 mln zł do funduszy ochrony kapitału (inwestujących zarówno w Polsce, jak i za granicą). Reszta, czyli około 350 mln zł, zasiliła konta funduszy papierów dłużnych denominowanych w walutach obcych.

Dopiero drugą grupą, pod względem zainteresowania inwestorów, są fundusze agresywne, inwestujące większość aktywów w akcje. Napłynęło do nich netto 1,96 mld zł, czyli 28,5 proc. z ogólnej kwoty 6,9 mld zł, jakie od maja 2009 r. uzyskała cała branża funduszy inwestycyjnych w Polsce. Najwięcej wpłynęło do funduszy akcji polskich — ponad 1,35 mld zł (licząc razem z funduszami specjalizującymi się w akcjach małych i średnich spó-łek). W przypadku funduszy mieszanych (zrównoważonych i stabilnego wzrostu) saldo było ujemne. Sięgnęło jednak zaledwie 29 mln zł w skali dziesięciu miesięcy, stąd ich udział jest bez większego znaczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy