Czytasz dzięki

Pieniądze z wezwań wzmocnią fundusze

opublikowano: 10-12-2017, 22:00

Wyniki spółek powinny być już tylko lepsze, ale do rozkręcenia hossy potrzeba jeszcze zasilenia TFI w świeży kapitał, uważa analityk DM mBanku.

W miesiąc WIG20 spadł o 5,6 proc., to ponad dwa razy więcej niż MSCI Emerging Markets. Michał Marczak, analityk DM mBanku, uważa, że przyczyny relatywnej słabości nie są polityczne ani makroekonomiczne, wynika ona natomiast z odpływu rodzimego kapitału z rynku akcji na rzecz mniej ryzykownych strategii (fundusze pieniężne, mieszane, rynek nieruchomości) jak również niskiego udziału w WIG20 spółek technologicznych, będących największych komponentem MSCI EM.

Michał Marczak, mBank
Zobacz więcej

Michał Marczak, mBank FORUM

W październiku według danych Analizy Online, TFI odnotowały netto napływ pieniędzy do funduszy akcyjnych, przy czym wynikało to z napływu kapitału do funduszy dedykowanych na rynki zagraniczne. Z funduszy polskich akcji odpłynęło natomiast 0,2 mld zł. — W naszej ocenie trend ten był kontynuowany również w listopadzie — dodaje Michał Marczak. Jego zdaniem, po bardzo słabym drugim trzeci kwartał przyniósł pierwsze pozytywnezaskoczenie w wynikach spółek.

— Dotyczy to szczególnie sektora przemysłowego, przy czym odnosimy się tu nie do wartości bezwzględnych (te nadal są słabe), ale obniżonych w ostatnich miesiącach oczekiwań analityków. Na przykładzie sektora handlowego widać również, że spółki coraz lepiej radzą sobie z rosnącymi kosztami wynagrodzeń. Największym rozczarowaniem są wyniki sektora budowlanego, przy czym w przypadku największych spółek widać poprawiającą się kontraktację na 2018 r. — uważa analityk DM mBanku.

Specjalista zakłada, że okres najgorszych wyników już za spółkami, a przy zakładanej ścieżce wzrostu PKB w kolejnych kwartałach należy się spodziewać poprawy oczekiwań co do zysków. Zyski inwestorom powinny natomiast zapewnić kolejne wezwania, które dotyczą przede wszystkim najbardziej płynnych spółek o średniej kapitalizacji. — Biorąc pod uwagę relatywnie niski poziom wycen (szczególnie w sektorze przemysłowym), uważamy, że trend ten będzie utrzymywał się w 2018 r. i w istotny sposób będzie zasilał lokalne fundusze w gotówkę — mówi Michał Marczak. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane