Pierwsza mobilna linia energetyczna

opublikowano: 08-03-2016, 22:00

Tauron Dystrybucja uruchomiła mobilną linię energetyczną, z której korzystać można np. podczas awarii istniejących łączy.

Nowa, mobilna linia energetyczna będzie zasilać ok. 5 tys. odbiorników prądu w Łodygowicach koło Żywca, w związku z zaplanowanym tu remontem 37 km linii średniego napięcia. Mobilna linia energetyczna ma ok. 1 km długości. Jak zapewniają przedstawiciele spółki Tauron Dystrybucja, jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce. Dzięki temu, że mobilną linię można przetransportować i wielokrotnie używać, będzie się sprawdzać nie tylko podczas awarii lub modernizacjistarych linii, ale także przy obsłudze dużych imprez plenerowych lub do zasilania placów budów.

— Mobilna linia serwisowa to kolejne rozwiązanie techniczne, po pracach pod napięciem i przewoźnych agregatach prądotwórczych, które pozwala nam ograniczać przerwy podczas prac inwestycyjnych i modernizacyjnych — zaznacza Mirosław Janik, dyrektor departamentu utrzymania sieci w Tauron Dystrybucja.

Montaż instalacji może być realizowany na miejscu. Do położonej bezpośrednio na ziemi stalowej podstawy przykręcany jest słup. Całość stabilizują betonowe belki układane na podstawie. Nadmiar rozwieszonego kabla pozostaje w specjalnym bębnie. Ułatwia on rozwijanie i oczyszczanie powłoki kabla przy demontażu linii.

Co istotne z punktu widzenia odbiorców, zastosowanie mobilnej linii energetycznej zmniejsza lub całkowicie eliminuje przerwy w dostawie energii, wynikające z awarii lub remontu linii. Konstrukcja zastępuje pracę agregatorów prądotwórczych. Eliminowany jest tym samym hałas i emisja spalin związanych z pracą agregatu, co korzystnie wpływa również na środowisko naturalne. [ANB/PAP] © Ⓟ

Bilans energetyczny

Tauron Dystrybucja jest spółką z grupy energetycznej Tauron, odpowiedzialnej za sieci przesyłowe i sprzedającej energię do ponad 5,3 mln odbiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu