Pierwsza praca z pełną płacą

opublikowano: 12-09-2016, 22:00

Od przyszłego roku wysokość wypłaty minimalnego wynagrodzenia dla pracownika nie będzie różnicowana zależnie od stażu pracy. Obecnie pracodawca może osobie wstępującej po raz pierwszy w stosunek pracy ustalić płacę na poziome 80 proc. najniższej ustawowej kwoty. Tyle może ona wynosić w pierwszym roku pracy. — Do tego okresu wlicza się wszystkie okresy, za które opłacana była składka ZUS lub zaopatrzenie emerytalne — przypomina Katarzyna Miazek z Tax Care. Taka modyfikacja wpłynie również na obliczanie za nowego pracownika składki na Fundusz Pracy. Nalicza się ją wtedy, gdy podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych ubezpieczonego wynosi w przeliczeniu na miesiąc co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. W tym roku płaca minimalna wynosi 1850 zł brutto. Resort pracy proponował na przyszły rok podwyżkę do 1920 zł, a rząd chce ją podnieść do 2 tys. zł. Decyzja nie zapadła. Negocjacje z partnerami społecznymi nie przyniosły porozumienia, ostatecznie przesądzi o tym Rada Ministrów. © Ⓟ

15.09 Do tego dnia rząd powinien wydać rozporządzenie z określeniem przyszłorocznego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane