Pierwsza runda wygrana

Jarosław Królak
opublikowano: 15-06-2005, 00:00

Sejmowa komisja nie poparła pomysłu odwołania szefa resortu finansów. Opozycja nie daje za wygraną.

Mirosław Gronicki, minister finansów, może spać spokojniej. Zmniejszyło się zagrożenie, że straci posadę — posłowie sejmowej komisji finansów nie poparli wczoraj wniosku LPR o wotum nieufności.

Na początku posiedzenia komisji minister poinformował, że w środę podpisze rozporządzenie wycofujące decyzję o podwyżce stawek akcyzy na gaz i oleje opałowe. Posłowie mu jednak nie uwierzyli. Głosowanie nad uchwałami wzywającymi premiera do rezygnacji z podwyżki akcyzy przesunęli do ujrzenia podpisu ministra. Ma to się stać dziś.

Następnie przeszli do uchwał o wotum nieufności wobec szefa resortu finansów. Gabriela Masłowska z LPR zarzuciła ministrowi nie tylko zamieszanie z akcyzą, ale także to, że lansuje on wejście Polski do strefy euro, co zdaniem LPR doprowadzi do utraty niezależności monetarnej. Minister spokojnie odparł, że on tylko realizuje zobowiązania Polski wobec Unii przyjęte przez rząd i parlament. Poinformował, że do strefy euro nasz kraj może wejść nie wcześniej niż w 2009 r.

— Może być również tak, że przyjmiemy euro później, jeżeli nie ograniczymy poziomu deficytu budżetowego — mówił minister.

Zapewnił też posłów, że dochody budżetowe są zgodne z planem.

Podczas głosowania w sprawie wotum nieufności za ministrem stanęło 17 posłów komisji (głównie SLD), jego odwołania żądało siedmiu (trzech się wstrzymało). Nie oznacza to jednak, że minister ocali posadę. Niezależnie od wczorajszych wydarzeń w komisji finansów, w piątek i tak cały Sejm będzie głosował nad wotum nieufności. Jego uchwalenie jest prawdopodobne, ale nie będzie łatwe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pierwsza runda wygrana