Pierwsza w historii strata koncernu RWE

opublikowano: 04-03-2014, 10:29

Ubiegły rok nie okazał się zbyt udany dla niemieckiego giganta sektora użyteczności publicznej, koncernu RWE, informuje Bloomberg.

Znaczący spadek cen energii skutkował pierwszą od założenia spółki w 1949 roku stratą netto. Sięgnęła ona poziomu 2,76 mld EUR przy przychodach ze sprzedaży rzędu 54,1 mld EUR. W 2012 r. gigant zarobił tymczasem na czysto 1,31 mld EUR.

Główną przyczyną ujemnego wyniki stały się ogromne odpisy związane z aktualizacją wartości aktywów, w tym przede wszystkim elektrowni. Osiągnęły one poziom aż 4,8 mld EUR.

Spółka, tak jak jej największy rywal EON zamyka kolejne zakłady, tnie koszty i dywidendę. Prowadzi też mocno zakrojony program sprzedaży aktywów po tym jak tąpnięcie cen energii uczyniło wiele zakładów energetycznych nierentownymi. Negatywne przełożenie na ceny prądu ma w ostatnim czasie zwrócenie się Niemiec w kierunku energetyki wiatrowej i słonecznej, która stanowi obecnie około 23 proc. całości energii produkowanej w tym kraju i które mają preferencje w sieci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Pierwsza w historii strata koncernu RWE