Pierwsze samorządowe TFI

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 11-08-2010, 00:00

SovereignFund TFI zbierze kilkadziesiąt milionów złotych i zajmie się finansowaniem sektora publicznego.

SovereignFund TFI zbierze kilkadziesiąt milionów złotych i zajmie się finansowaniem sektora publicznego.

Rusza nowe towarzystwo funduszy inwestycyjnych — licencję od Komisji Nadzoru Finansowego dostał właśnie SovereignFund TFI.

— TFI będzie zarządzać funduszem zamkniętym SovereignFund FIZ, który zajmie się kupowaniem obligacji jednostek samorządu terytorialnego, restrukturyzacją zobowiązań szpitali publicznych, a także inwestowaniem w projekty partnerstwa publiczno–prywatnego — mówi Jacek Maciejewicz, prezes SovereignFund TFI oraz jego akcjonariusz (ma 10 proc. akcji).

Z zadowoleniem podkreśla, że będzie to pierwszy taki fundusz powstały z myślą o sektorze publicznym.

— Trzeba zaznaczyć, że w sektorze samorządów nie będziemy się zajmować windykacją, ale rozkładaniem spłaty wierzytelności na wiele lat. Marże w tym segmencie są adekwatne do marży kredytowych i, ze względu na niższe ryzyko, nieco mniejsze od marż w sektorze szpitalnym — wyjaśnia Jacek Maciejewicz.

Jacek Maciejewicz jest jednym z pomysłodawców funduszu. Pozostali także są akcjonariuszami funduszu. INVESTcon (konsultingowa firma z doświadczeniem w świadczeniu usług doradczych dla samorządów) oraz Remedis mają po około 13 proc. akcji. Ponad 23 proc. ma Sławomir Kamiński, a 20 proc. — prof. Jan Pomorski. 20 proc. ma też Jacek Socha — były przewodniczący KPWiG (poprzedniczka KNF) oraz minister skarbu za rządów Marka Belki, a obecnie partner w doradczej firmie PricewaterhouseCoopers.

— W ciągu sześciu miesięcy przeprowadzimy emisję certyfikatów i zbierzemy kilkadziesiąt milionów złotych — zapowiada Jacek Maciejewicz.

To oznacza, że fundusz rozpocznie działalność na początku przyszłego roku.

— To dobry termin, bo przypada już po jesiennych wyborach samorządowych — podkreśla Jacek Maciejewicz.

Choć SovereignFund ma w akcjonariacie podmiot zajmujący się wprowadzaniem firm na giełdę, czyli INVESTcon, to sam nie planuje wejścia na parkiet.

— Na razie nie widzę takiej potrzeby — mówi Jacek Maciejewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pierwsze samorządowe TFI