Pierwszy kredyt technologiczny

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 27-01-2006, 00:00

Czy z odpadów z tworzyw sztucznych można robić parafinę? Można, a nawet trzeba, bo taką innowacyjną inwestycję wesprze państwo.

Agra Eko Service jest pierwszą spółką, która skorzysta z kredytu technologicznego, stworzonego przez rząd w celu wspierania działalności innowacyjnej. Jego wartość sięgnie 1,3 mln zł.

— Własne pieniądze to 831,5 tys. zł. Za część tej kwoty zakupiliśmy budynek. Reszta inwestycji to koszty zakupu i wdrożenia technologii, czyli 1,8 mln zł — mówi Włodzimierz Kobrzyński, prezes Agry Eko Service.

Zakład ma być zlokalizowany w Górzycy w województwie lubuskim i zatrudnić 31 osób. Realizacja inwestycji nastąpi w ciągu czterech miesięcy od uruchomienia kredytu.

Nowa, że aż strach

Zgodnie z ustawą o wspieraniu działalności innowacyjnej nowa technologia nie może być stosowana na świecie dłużej niż pięć lat. W tym przypadku nie ma z tym problemu, bo kontrakt z Agrą Eko Service to pierwsza umowa zawarta przez producenta technologii — Speranda-1.

— W 2003 r. nasza technologia jako jedyna z Polski znalazła się wśród 10 projektów proekologicznych nominowanych do nagrody European Environmental Press. Teraz mamy nadzieję na podpisanie kontraktów zagranicznych. Zamierzamy sprzedawać instalacje już nie po tak preferencyjnych cenach, czyli po blisko 3 mln zł — mówi Mirosław Starczewski, prezes Speranda-1.

Chodzi o instalacje przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych (np. toreb foliowych) na parafinę lub komponenty do paliw. Obecnie 600 tys. ton tego typu odpadów wytwarzanych rocznie w Polsce nie podlega recyklingowi.

50 proc. skuteczności

Agra Eko Service to jeden z 17 podmiotów, którym Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzieli kredytu technologicznego.

— W październiku złożono 30 wniosków. Udzielimy pożyczek na łączną kwotę 40 mln zł — twierdzi Wojciech Rzepka, dyrektor BGK.

Zgodnie z ustawą, kredyt nie może być przeznaczony wyłącznie na zakup nowej maszyny, ale również na wdrożenie nowej technologii.

— To był najczęstszy błąd aplikantów — uważa dyrektor.

Kredyt technologiczny został wprowadzony ustawą o wspieraniu działalności innowacyjnej z lipca 2005 r. Jego wysokość nie może przekroczyć 2 mln EUR. Może on zostać umorzony do 50 proc. dużej oraz 65 proc. małej i średniej firmie. Wnioski można składać w kwietniu, lipcu i październiku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pierwszy kredyt technologiczny