Pierwszy rekord giełdy w Paryżu od ery dotkomów

opublikowano: 02-11-2021, 18:57

Indeks francuskich blue chipów, CAC40, osiągnął we wtorek rekordową wartość zamknięcia. Poprzedni rekord pochodził z września 2000 roku.

Na zamknięciu sesji CAC40 rósł o 0,5 proc. do 6927,03 pkt. To głównie zasługa popytu na akcje spółek zajmujących się towarami luksusowymi. Zwyżka notowań LVMH, Hermes International i Kering odpowiada za ok. jedną czwartą z 25 proc. wzrostu indeksu od początku tego roku. Dodatkowo pociągnęły go w górę drożejące akcje francuskiego giganta energetycznego TotalEnergies.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

CAC 40 jest jednym z najmocniej rosnących indeksów w zachodniej Europie w tym roku. Ustanowienie nowego rekordu zajęło mu jednak dużo więcej czasu niż np. niemieckiemu DAX.

Martin Moeller z UBS w Genewie jest przekonany, że CAC 40 będzie nadal rósł wraz z indeksami innych rynków, w czym pomagać będzie znikanie problemów w łańcuchach dostaw.

Jako kolejny kamień milowy dla CAC 40 wskazywany jest poziom 7000 pkt. Alexandre Baradez, główny analityk IG France przewiduje, że indeks osiągnie go jeszcze w tym roku. Jego zdaniem, będzie temu sprzyjał wzrost popytu na akcje spółek cyklicznych w miarę wychodzenia z pandemii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane