Pierwszy rekord Nasdaq od połowy lutego

opublikowano: 26-04-2021, 22:32

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji Dow Jones tracił 0,2 proc., a S&P500 rósł o 0,2 proc. Nasdaq poszedł w górę o 0,9 proc. i po raz pierwszy od połowy lutego ustanowił nowy rekord.

Inwestorzy z amerykańskich rynków akcji czekają na publikację w tym tygodniu wyników kwartalnych technologicznych blue chipów, m.in. Microsoftu, Facebooka, Apple i Alphabet. Dotychczasowe raporty 124 spółek z S&P500 pokazały, że w tym sezonie w ponad 85 proc. przypadków zyski okazały się wyższe od oczekiwań, dlatego w poniedziałek utrzymywał się optymizm. Rynek spółek nowych technologii szedł mocniej w górę niż rynki spółek tradycyjnych. Akcje Tesli drożały, bo inwestorzy oczekują, że po doniesieniach o rekordowych dostawach aut spółki w minionym kwartale równie dobre okażą się jej wyniki finansowe publikowane po sesji. Pod koniec handlu pojawiła się większa zmienność, która sprowadziła średnią Dow Jones i S&P500 do dziennych minimów. Nerwowość inwestorów może wynikać z oczekiwania na wynik posiedzenia FOMC kończącego się w środę, a także publikację dzień później danych o PKB USA w pierwszym kwartale.

fot. REUTERS_Shannon Stapleton_Forum
fot. REUTERS_Shannon Stapleton_Forum

52 proc. spółek z S&P500 kończyło sesję zwyżką kursu. Z 11 głównych segmentów indeksu popyt przeważał w 7. Inwestorzy kupowali przede wszystkim akcje spółek IT, dostawców dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych oraz energii (po 0,6 proc.). Najsłabsze przez cały dzień były segmenty użyteczności publicznej (-0,55 proc.) i dóbr codziennego użytku (-1,2 proc.).

Spadły kursy 18 z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Najmocniej taniały akcje Procter & Gamble (-2,0 proc.), Coca-Coli (-1,5 proc.) i Walmart (-1,4 proc.). Po przeciwnej stronie tabeli znalazły się Goldman Sachs (1,2 proc.), Boeing (1,3 proc.) i American Express (4,2 proc.), odrabiający stratę z poprzedniego tygodnia.

Na Nasdaq zdrożało dwie trzecie z ok. 3,7 tys. notowanych na tym rynku spółek. Zdrożały wszystkie technologiczne blue chipy z grupy FAANG. Najmocniej rósł kurs Amazon.com (2,0 proc.), a najsłabiej Alphabet (0,5 proc.). Tesla drożała na zamknięciu o 1,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane