Pierwszy spadek sprzedaży Nissana od 10 lat

opublikowano: 30-01-2019, 10:39

Po raz pierwszy od niemal dekady spadła sprzedaż samochodów koncernu Nissan Motor. To kolejne wyzwanie pojawiające się przed japońską firmą po aresztowaniu byłego prezesa Carlosa Ghosna w Japonii za rzekome nadużycia finansowe.

Globalne dostawy pojazdów japońskiego producenta spadły w 2018 r. o 2,8 proc., do 5,7 miliona pojazdów. Ostatni raz spółka z Jokohamy odnotowała ujemną dynamikę sprzedaży w 2009 r. Dla porównania, rywal Toyota Motor pochwalił się 2-proc. wzrostem, a niemiecki Volkswagen zanotował 0,9-proc. zwyżkę w ubiegłym roku.

Nissan
Zobacz więcej

Nissan fot. Bloomberg

Podczas, gdy czołowi producenci samochodów na całym świecie borykają się z Chinami, największym rynkiem motoryzacyjnym, który po raz pierwszy od ponad dwóch dziesięcioleci dopadła poważna zadyszka, problemy Nissana potęguje afera związana z byłym szefem. Zarówno firma, jak i dyrektor wykonawczy zostali oskarżeni o zaniżanie dochodów, co w konsekwencji może doprowadzić do rozwiązania największego na świecie auto-przymierza - między Nissanem, francuskim Renault i japońską marką Mitsubishi Motors. Wspomagało ono projektowanie, opracowywanie i budowę nowych samochodów.

Nissan, który ma ogłosić swoje wyniki za poprzedni kwartał 12 lutego, stał się również przedmiotem badań Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w USA, gdzie regulator sprawdza, czy producent samochodów dokładnie ujawniał wynagrodzenia swojej kadry kierowniczej.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy