Pierwszy szwajcarski kanton z płacą minimalną

opublikowano: 08-08-2017, 11:19
aktualizacja: 08-08-2017, 11:22

Kanton Neuchâtel wprowadzi płacę minimalną po tym jak sąd najwyższy w Szwajcarii odrzucił apelację przeciwników pomysłu.

Mieszkańcy kantonu zdecydowali w głosowaniu w 2011 roku o prowadzeniu płacy minimalnej. Władze Neuchâtel zdecydowały, że będzie to 20 CHF na godzinę. Na drodze do wprowadzenia płacy minimalnej stanęli jednak przeciwnicy tego pomysłu, osoby prywatne i organizacje zawodowe. Sprawa trafiła do sądu. Po latach Sąd Federalny Szwajcarii w Lozannie odrzucił apelacje uznając, że proponowana płaca minimalna wysokości 20 CHF „jest w zasadzie zgodna z konstytucyjną zasadą wolności gospodarczej i prawem federalnym”.

Zobacz więcej

Szwajcaria

Bloomberg

W Szwajcarii jeszcze w dwóch kantonach, Jura i Ticino, mieszkańcy głosowali za wprowadzeniem płacy minimalnej, ale nic z tego nie wyszło. W 2014 roku Szwajcarzy zdecydowali w głosowaniu, że nie chcą wprowadzenia płacy minimalnej na poziomie krajowym.

Płaca minimalna wynosząca 20 CHF (74 zł, 17 EUR) za godzinę jest relatywnie wysoka w porównaniu z innymi krajami. W Niemczech wynosi 8,84 EUR, a Wielkiej Brytanii 7,50 GBP (8,20 EUR). W USA to 7,25 USD (6,1 EUR), choć w niektórych stanach jest wyższa. W Polsce wynosi 13 zł (3,05 EUR).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.ch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pierwszy szwajcarski kanton z płacą minimalną