Czytasz dzięki

Pilarczyk: prawie 1,4 mld zł strat z powodu suszy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-09-2005, 17:54

Ok. 1 mld 369 mln zł wynoszą straty w rolnictwie, spowodowane klęską suszy podczas tegorocznego lata. Poszkodowanych zostało prawie 119 tys. gospodarstw - poinformował PAP we wtorek minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk.

Ok. 1 mld 369 mln zł wynoszą straty w rolnictwie, spowodowane klęską suszy podczas tegorocznego lata. Poszkodowanych zostało prawie 119 tys. gospodarstw - poinformował PAP we wtorek minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk.

    Minister wyjaśnił, że wnioski o uruchomienie kredytów klęskowych napłynęły z 6 województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, pomorskiego i mazowieckiego. Najwięcej poszkodowanych gospodarstw jest w woj. wielkopolskim - 58 tys. 415, zaś straty wynoszą 338 mln zł. Największe straty zaś wykazano w woj. kujawsko-pomorski - 518 mln zł, a gospodarstw poszkodowanych jest tam 34 tys. 775. 

    Pilarczyk zaznaczył, że wnioski są podstawą do uruchomienia tzw. kredytów klęskowych, tj. kredytów nisko oprocentowanych. Ich oprocentowanie wynosi od 1,2 proc. do 1,32 proc. Kredyt jest przeznaczony na wznowienie produkcji rolnej.

    Dodał, że rolnicy wyrazili chęć uzyskania kredytów łącznie na 1 mld 164 mln zł i "decyzje o uruchomieniu kredytów klęskowych zostały przekazane do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa", która dopłaca do preferencyjnych kredytów.

    Wcześniej Agencja podała, że na dopłaty do oprocentowania kredytów klęskowych przeznaczy w tym roku 8,5 mln zł.

    Minister podkreślił, że nie oznacza to, iż wszyscy rolnicy zainteresowani kredytami otrzymają pieniądze. Będzie to zależeć od ich zdolności kredytowych, gdyż o przyznaniu kredytów decyduje bank - dodał.

    Kredyt klęskowy obrotowy może być udzielony na 24 miesiące, a w niektórych przypadkach okres stosowania dopłat do kredytu może być dłuższy. Kredyt można przeznaczyć na zakup m.in: kwalifikowanego materiału siewnego i szkółkarskiego, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin i paliwa na cele rolnicze.

    Wysokość kredytu nie może przekraczać wielkości szkód określonych przez komisję wojewody, zajmującą się szacowaniem strat. Nie może to być więcej niż 4 mln zł na przedsięwzięcie w gospodarstwie rolnym lub 8 mln zł na działy specjalne produkcji rolnej. Istnieje możliwość wydłużenia spłat już zaciągniętych kredytów klęskowych do 5 lat, ale nie później niż do końca kwietnia 2007 roku. O prolongacie spłat decyduje bank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane