Piłka wciąż w grze

MAS
03-07-2012, 00:00

KOMENTARZ

MARCIN PURGAL

starszy konsultant w dziale doradztwa inwestycyjnego Savills

Pomimo że nie zdobyliśmy mistrzostwa Europy w piłce nożnej, wciąż jesteśmy w grze, Polska nadal jest krajem atrakcyjnym dla inwestorów. Nasza gospodarka jest silna, a Polska z sukcesem odpiera atak niekorzystnych czynników związanych z globalnym kryzysem. Po dobrym początku roku, gdy w pierwszym kwartale wartość transakcji inwestycyjnych w nieruchomości komercyjne wyniosła około 728 mln EUR, głównie za sprawą inwestorów z Austrii, Holandii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, drugi kwartał był jedynie nieznacznie słabszy.

Pierwsze półrocze zakończyło się wynikiem w granicach około 820 mln EUR, czyli porównanym z tym samym okresem 2011 r., kiedy wyniósł on 989 mln EUR. Według naszych szacunków wartość transakcji w nieruchomości komercyjne do końca roku może być porównywalna z ubiegłym rokiem (2,5 mld EUR).

W II kwartale odnotowaliśmy kilka transakcji, na które podpisano umowy przedwstępne, natomiast ich zamknięcie przewidywane jest na najbliższe tygodnie, co podniesie wartość transakcji w trzecim kwartale. Dobrym przykładem jest podpisana przez Globe Trade Center umowa sprzedaży kompleksu biurowego Platinium Business Park. Nabywcą jest niemiecki fundusz Allianz, a wartość kontraktu wyniosła 173 mln EUR.

W toku jest kilkanaście dużych transakcji w sektorze biurowym, handlowym i magazynowym. Szacunkowa wartość poszczególnych kontraktów przewyższa niejednokrotnie 100 mln EUR. Wartość transakcji, na które podpisano już listy intencyjne lub co do których toczą się zaawansowane negocjacje, przekroczy 2,3 mld EUR.

W drugim kwartale 2012 r. zawarto cztery transakcje inwestycyjne na łączną wartość około 92 mln euro. Warto podkreślić, że w przypadku trzech inwestorami były polskie podmioty i polski był kapitał. Od jakiegoś czasu zauważamy większe zainteresowanie rodzimych inwestorów nieruchomościami komercyjnymi. Głównymi graczami na rynku były PZU Asset Management, BPH TFI i Griffin Real Estate, które lokowały pieniądze w segmencie nieruchomości biurowych i logistycznych. PZU AM kupił budynki Arkońska Business Park w Gdańsku, BPH TFI nieruchomość logistyczną Ideal Idea w Warszawie, natomiast Griffin Real Estate zainwestował w warszawski budynek biurowy Prima Court.

Przewagą polskich inwestorów jest dobra znajomość rodzimego rynku. Poszukują oni raczej obiektów komercyjnych o nieco mniejszej wartości, bo nie są jeszcze w stanie skutecznie konkurować z dużymi zagranicznymi funduszami instytucjonalnymi w walce o duże nieruchomości. W dłuższej perspektywie polski kapitał będzie coraz odważniej inwestował na rynku nieruchomości komercyjnych, szczególnie w mniejsze obiekty.

Pomimo lekkiej zadyszki w drugim kwartale oceniamy, że do końca roku wartość zawartych umów przekroczy 2 mld EUR. O ile oczywiście większość transakcji, które są w toku, zostanie sfinalizowana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Piłka wciąż w grze