Piotr i Paweł bliżej uzdrowienia

opublikowano: 04-11-2019, 22:00

Supermarketowa grupa zrealizowała niemal wszystkie punkty restrukturyzacji. Teraz pora na układ.

Trzy polskie sieci, które w poprzedniej dekadzie budowały w Polsce rynek dużych delikatesów, w tej po kolei popadały w kłopoty i znikały z rynku. Jako ostatni na krawędzi znalazł się Piotr i Paweł, którego szyld również ma zniknąć. W odróżnieniu od Bomi i Almy tworzące sieć spółki mogą jednak się uratować. Na przełomie września i października ubiegłego roku formalnie otworzono postępowania sanacyjne w spółkach Piotr i Paweł, Piotr i Paweł Detal oraz Grupa Piotr i Paweł.

W grudniu złożonoplany restrukturyzacyjne, a w maju nawiązano współpracę kapitałową z południowoafrykańską Spar Group, której szyld ma zawisnąć na pozostających w sieci Piotra i Pawła sklepach. Po drodze spółki miały problemy płynnościowe, a do sądu trafiały wnioski o umorzenie sanacji. W połowie października wnioski oddalono, a zarządca postępowania sanacyjnego ogłosił teraz, że przynajmniej w przypadku Grupy Piotr i Paweł „kończy działania sanacyjne”.

— Wszystkie spółki wprowadziły działania optymalizacyjne — takie jak obniżenie kosztów, analizę lokalizacji oraz struktury wewnętrznej. Spółka wynąegocjowała ponad 1170 umów przewidujących termin płatności powyżej 30 dni. Odbudowanie zaufania przełożyło się na zwiększenie liczby produktów. Od otwarcia postępowania stała oferta poprawiła się co najmniej kilkakrotnie. Rośnie również liczba produktów w magazynie. Między lipcem a październikiem 2019 r. wzrosła o 36 proc. — mówi Patryk Filipiak, zarządca sanacyjny w Grupie Piotr i Paweł oraz szef Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja.

Sklepy, których w sieci jest ponad 70, mają teraz pracować nad „bardziej subtelnymi działaniami, takimi jak poprawa efektywności”. Spółki tymczasem czekają na zatwierdzenie spisów wierzytelności, co umożliwi złożenie propozycji układowych wierzycielom. Z największymi, czyli bankami, Grupa Piotr i Paweł we wrześniu zawarła porozumienie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu