Czytasz dzięki

Piotr Woźny wszedł do imperium Zygmunta Solorza

Piotr Woźny, były prezes NFOŚiGW, został w piątek powołany na członka rady nadzorczej ZE PAK, energetycznej firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.

Pod koniec maja Piotr Woźny zaskoczył obserwatorów rezygnacją z szefowania Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od tamtej pory uchodził za murowanego kandydata na nowego szefa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Pudło, jak się okazuje.

W piątek akcjonariusze Zespołu Elektrowni „Pątnów Adamów Konin”, wśród których dominuje Zygmunt Solorz, powołali go do rady nadzorczej spółki.

Od wyborów w 2015 r. Piotr Woźny pracował w administracji państwowej. W latach 2015-2017 zajmował stanowisko wiceministra cyfryzacji, później zajmował się kwestiami smogu i OZE - jako wiceminister w ówczesnym resorcie przedsiębiorczości i technologii, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze”, wiceprezes, a następnie od końca sierpnia 2018 r. prezes NFOŚiGW. Wcześniej przez kilkanaście lat odnosił sukcesy jako prawnik. W latach 2000-2001 pracował na stanowisku wiceministra w Ministerstwie Łączności.

Zygmunt Solorz to zaś jeden z najbogatszych Polaków, właściciel i twórca Polsatu, działający również w telekomunikacji i w energetyce.

Kontrolowany przez Solorza ZE PAK to wytwórca energii w oparciu o węgiel brunatny, czyli najbardziej emisyjny z surowców kopalnych. Energetyczna firma, ale także całe imperium Solorza, formułowała jednak w zeszłym roku deklaracje dotyczące konieczności dbania o czyste powietrze.

- Wszyscy już o tym myślą i mówią, a część zaczyna coś robić. Nikt już chyba nie twierdzi, że z naszą planetą i klimatem wszystko jest w porządku i nic złego się nie dzieje. Może są różnice w dyskusji na temat przyczyn, ale to nie ma wpływu na efekt końcowy. Weźmy np. smog w Polsce. Trzeba z nim coś zrobić — smog nie jest ani lewicowy, ani prawicowy. Należy się cieszyć, że większość już to rozumie — mówił na łamach „PB” Zygmunt Solorz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane