PIR wesprze drogowe PPP

PAP, DI
06-05-2014, 14:18

Państwowy wehikuł pomoże w przebudowie dróg w woj. kujawsko-pomorskim.

Nietypowy projekt, nietypowe wsparcie. Blisko 100 mln zł mogą przeznaczyć Polskie Inwestycje Rozwojowe na budowę, modernizację i utrzymanie dróg w woj. kujawsko-pomorskim – zadeklarował Piotr Tamborski wiceminister skarbu. Dzięki umowie partnerstwa publiczno-prywatnego siecią ok. 270 km dróg w regionie przez 30 lat ma zarządzać prywatna firma.

We wtorek w Warszawie Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, i Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych, podpisali list intencyjny w sprawie finansowania pilotażowego projektu zakładającego budowę, przebudowę i utrzymanie dróg wojewódzkich w rejonie włocławskim w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Formuła taka będzie nakładała na prywatnego inwestora obowiązek wybudowania 12 km nowych dróg i modernizacji około 77 km już istniejących. Przez 30 lat firma ta ma zarządzać siecią 273 km dróg wojewódzkich i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie.

Paweł Tamborski poinformował, że wartość umowy ma wynosić 400 mln zł.

Mariusz Grendowicz i Piotr Całbecki
Zobacz więcej

Mariusz Grendowicz i Piotr Całbecki

- Jedną czwartą tej kwoty mogą wyłożyć PIR, dla których będzie to pierwsza inwestycja drogowa - dodał.

Wiceminister przypomniał, że to kolejny produkt PIR skierowany do jednostek samorządu terytorialnego.

- Chcemy, aby inwestycje infrastrukturalne przekładały się na jakość życia naszych obywateli i generowały nowe miejsca pracy - podkreślił.

Dodał, że zamiarem resortu oraz PIR-u jest tworzenie bazy dla rozwoju biznesowego regionów.

Prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych Mariusz Grendowicz wyjaśnił, że zaangażowanie finansowe PIR będzie maksymalnie 20-letnie.

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego dodał, że trwa procedura wyboru partnera, z którym realizowany będzie projekt. O udział w nim stara się dziewięć firm. Do negocjacji w trybie dialogu konkurencyjnego zaproszono pięciu wykonawców. Podpisanie umowy może nastąpić w listopadzie - grudniu tego roku.

Piotr Całbecki uważa, że realizowany wraz z PIR projekt pozwoli na najwyższy standard utrzymania dróg oraz lepsze połączenia z krajową siecią autostrad. Jego zdaniem, poprawi to konkurencyjność i atrakcyjność biznesową województwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / PIR wesprze drogowe PPP