PiS chce koalicji programowej z LPR i Samoobroną, a nie rządowej

Internet Securities
opublikowano: 12-01-2006, 10:20

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) pracuje nad uzgodnieniem koalicji programowej z Ligą Polskich Rodzin (LPR) i Samoobroną, wynika z czwartkowych wypowiedzi Przemysława Gosiewskiego, przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS. Wykluczył jednak możliwość powołania koalicji rządowej z tymi ugrupowaniami i podkreślił, że podobne rozmowy prowadzone są także z Platformą Obywatelską (PO).

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) pracuje nad uzgodnieniem koalicji programowej z Ligą Polskich Rodzin (LPR) i Samoobroną, wynika z czwartkowych wypowiedzi Przemysława Gosiewskiego, przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS. Wykluczył jednak możliwość powołania koalicji rządowej z tymi ugrupowaniami i podkreślił, że podobne rozmowy prowadzone są także z Platformą Obywatelską (PO).

Koalicję taką zaproponował PiS w środę szef LPR Roman Giertych. Według „Gazety Wyborczej”, partie te „na papierze” zobowiązałyby się do popierania konkretnych projektów ustaw PiS, zaś partia rządowa „na papierze” obiecałaby, że uwzględni propozycje dotyczące prywatyzacji i polityki parorodzinnej.

„[Koalicja programowa] to jest sprawa, z którą my też jakby wychodzimy do LPR i Samoobrony, aby umówić się na pewien pakiet ustaw i dla poparcia tego ważnego pakietu potem współdziałać w parlamencie, bo nam jest trudno z niektórymi ugrupowaniami tworzyć koalicje rządowe z różnych przyczyn, natomiast chcemy stworzyć bezpieczeństwo dla ważnych ustaw, które będą realizowane w Sejmie” – powiedział Gosiewski w wywiadzie dla radiowej Jedynki.

Dodał, że PiS pracuje nad stworzeniem „stałej większości” w Sejmie.

„Pracujemy nad tą większością. Prowadzimy rozmowy z jednej strony z LPR i Samoobroną, z drugiej strony z Platformą. I chcemy budować taką większość dlatego, że rząd ma pakiet ważnych ustaw dla społeczeństwa, dla oczyszczenia państwa” – powiedział Gosiewski.

W środę szef PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że jeśli taka stała większość nie zostanie stworzona, jego partia opowie się za wcześniejszymi wyborami.

Gosiewski zapowiedział, że liderzy PiS odbędą w czwartek kolejną turę rozmów z innymi partiami parlamentarnymi.

Szef PO Donald Tusk zapowiedział wcześniej, że na czwartek rano jest umówiony na spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. (ISB)

tom/qk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane