PiS przygotował projekt autopoprawki do budżetu na 2006 rok

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-10-2005, 14:06

PiS przygotowało już projekt autopoprawki do budżetu na 2006 rok, która polega na wprowadzeniu tzw. kotwicy budżetowej, czyli stałego deficytu budżetowego w wysokości 30 mld zł - poinformował w piątek PAP poseł PiS Artur Zawisza.

PiS przygotowało już projekt autopoprawki do budżetu na 2006 rok, która polega na wprowadzeniu tzw. kotwicy budżetowej, czyli stałego deficytu budżetowego w wysokości 30 mld zł - poinformował w piątek PAP poseł PiS Artur Zawisza.

Według niego, ograniczenie deficytu ma nastąpić poprzez realizację programu PiS "Tanie państwo", czyli ograniczenie wydatków na administrację. Rząd skierował do Sejmu projekt budżetu na 2006 r. z deficytem budżetowym w wysokości 32,57 mln zł.

W czasie piątkowej debaty w Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG) przedstawiciele PiS i PO podkreślili, że najpilniejsze zadania nowej koalicji to obniżka podatków, ograniczenie szarej strefy i odbiurokratyzowanie procedur korzystania ze środków unijnych.

Przedstawiciele PiS i PO nie chcą na razie wyjawić, jaki kompromis jest możliwy w zakresie ich propozycji podatkowych, ale obie partie mówią o uproszczeniu systemu podatkowego oraz o obniżce stawek. Według eksperta ekonomicznego PiS Cezarego Mecha, konkretnych propozycji możemy się spodziewać dopiero po wyborach prezydenckich. Mech zapowiedział szybką likwidację podatku od zysków kapitałowych oraz podatku spadkowego.

Według Adama Szejnfelda (PO), działania nowej koalicji będą zmierzać do obniżki podatków PiT i CIT oraz - jak powiedział - "są także możliwości w zakresie obniżki VAT". Dodał, że między PiS i PO nie ma różnic w kwestii reformy systemu ubezpieczeń społecznych, aby składki na ubezpieczenia w mniejszym stopniu obciążały przedsiębiorczość. Szejnfeld zwrócił też uwagę, że zreformowania wymaga również system kształcenia, który obecnie nie odpowiada potrzebom rynku pracy.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Biorący udział w debacie przedsiębiorca Wojciech Kruk zwrócił uwagę, że jedynym sposobem na ograniczenie szarej strefy jest obniżka podatków. Dodał, że najmniejsze firmy, 3-5 osobowe często uciekają w szarą strefę, aby utrzymać się na rynku, ponieważ przy obecnym poziomie podatków byłoby to dla nich trudne. Natomiast większe firmy oczekują, że dzięki obniżce obciążeń będą mogły więcej inwestować. 

Podstawą dyskusji były wyniki przeprowadzonej przez KIG ankiety wśród przedsiębiorców "Oczekiwania przedsiębiorców wobec nowego rządu". Badanie przeprowadzono od 28 września do 6 października. Izba wysłała ankiety do ponad 1000 firm, otrzymała 186 odpowiedzi.

Jak poinformował Mieczysław Bąk z Izby, przedsiębiorcy oczekują, że nowy parlament i nowy rząd przede wszystkim wprowadzą nową ustawę o podatku VAT. Liczą na obniżenie stawki podstawowej, uproszczenie tego podatku, który teraz budzi rozbieżne interpretacje oraz skrócenie czasu oczekiwania na zwrot VAT-u. Według nich, ustawa powinna być napisana od podstaw, nie wystarczy nowelizacja.

Z ankiety KIG wynika także, że firmy chcą obniżenia kosztów pracy przez dokończenie reformy emerytalnej - wprowadzenie ustawy o emeryturach pomostowych oraz reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, aby system był w większym stopniu finansowany przez rolników. Inne postulaty to wspieranie badań i rozwoju, odbiurokratyzowanie procedur w związku z pozyskiwaniem środków z UE oraz negocjacje rządu w sprawie otwarcia rynku usług UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane