PiS przygotował projekt ustawy o zwrocie VAT

09-03-2004, 21:18

PAP: Projekt ustawy o zwrocie osobom fizycznym wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym przygotował klub Prawa i Sprawiedliwości. Proponowana ustawa ma zneutralizować podniesienie z 7 do 22 proc. stawki VAT na materiały budowlane.

Posłanka PiS Barbara Marianowska powiedziała we wtorek PAP, że potrzebne do złożenia projektu w Sejmie podpisy posłów zostały już zebrane i propozycja trafi do marszałka w najbliższych dniach.

Projekt zakłada zwrot części wydatków związanych z zakupem materiałów budowlanych potrzebnych m.in. do budowy domu, jego rozbudowy i remontów. Kwota zwrotu ma być równa 68,18 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur dokumentujących zakup materiałów. Zwrot ma być dokonywany z budżetu państwa.

W uzasadnieniu projektu napisano, że przyjęcie ustawy będzie oznaczać znaczne wydatki budżetowe i można prognozować, że sięgną one rocznie 600-800 mln zł. Ale - jak podkreślają autorzy projektu - uchwalenie ustawy to sposób na zrekompensowanie podwyższenia VAT

na materiały budowlane "w związku z odrzuceniem przez rząd rozwiązań poselskich", zakładających utrzymanie 7-procentowego podatku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PiS przygotował projekt ustawy o zwrocie VAT