Czytasz dzięki

PIT-36 i PIT-36L dostępne później

IWA
opublikowano: 17-02-2020, 17:49

Akcja składania PIT-ów za 2019 r. trwa już od soboty. Jednak nie wszystko „zagrało” idealnie.

Przedsiębiorcy, którzy chcą sporządzić zeznania podatkowe za ubiegły rok na oficjalnych elektronicznych formularzach PIT-36 i PIT-36L, muszą zdać się na cierpliwość. W systemie e-Deklaracje nie ma bowiem jeszcze aktualnych wersji tych formularzy, niezbędnych do rozliczeń dochodów z działalności gospodarczej – mimo że dla wszystkich podatników akcja PIT za 2019 r. rozpoczęła się w sobotę, 15 lutego. Pojawią się one z opóźnieniem.

Na nasze pytanie do Ministerstwa Finansów (MF) o wyjaśnienie sytuacji, uzyskaliśmy odpowiedź, że formularze PIT-36 i PIT-36L zostaną udostępnione na stronie podatki.gov.pl i w e-Deklaracjach do końca przyszłego tygodnia. Powodu opóźnienia nie podano. Stwierdzono jedynie, że data 28 lutego jest datą graniczną udostępnienia PIT-36 i PIT-36L.

I dodano, że ministerstwo dołoży wszelkich starań, aby nastąpiło to wcześniej.

Jednocześnie MF podsumowało pierwsze dni działania usługi Twój e-PIT, polegającej na udostępnieniu podatnikom ich rocznych rozliczeń przygotowanych przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Przypomnijmy, że nie znajdą tam swoich zeznań osoby prowadzące działalność gospodarczą. Z usługi mogą skorzystać głównie ci, którzy osiągają dochody z umów o pracę, czy zleceń, a rozliczają je na PIT-37. 

Według danych MF, od soboty do dziś za pośrednictwem tej usługi złożono ponad 350 tys. deklaracji. Resort informuje ponadto, że pozwala ona na: uwzględnienie zwolnienia z PIT dla osób młodych do 26 roku życia, zapoznanie się ze stanem zwrotu nadpłaty i zeznaniami z poprzednich lat. Podatnicy znajdą też tam podstawione swoje mikrorachunki podatkowe.

MF ostrzegamy też przed fałszywymi e-mailami, które zawierają informacje o pomyślnie wysłanych PIT-ach do systemu e-Deklaracje. Jak podano, ani MF, ani KAS nie wysyłają do podatników żadnych takich wiadomości podczas składania zeznań podatkowych. Pytania dotyczące usługi Twój e-PIT należy wysyłać na adres: info.epit@mf.gov.pl.

[IWA]

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
lub uruchom online

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu