PKB Niemiec spadł w drugim kwartale

opublikowano: 14-08-2019, 08:35

Najnowsze dane zwiększą presję na kanclerz Angelę Merkel, aby uruchomiła stymulację fiskalną i wsparła niemiecką gospodarkę.

W drugim kwartale PKB spadł o 0,1 proc. w porównaniu z pierwszym. Dane są zgodne z oczekiwaniami. W ujęciu rocznym tempo wzrostu spadło w drugim kwartale do 0,4 proc. z 0,7 proc. w pierwszym. Oczekiwano 0,1 proc.

Niemiecką gospodarkę osłabił eksport. PKB Niemiec spadło już w dwóch z czterech ostatnich kwartałów, ale nie kolejnych, co oznaczałoby techniczną recesję największej europejskiej gospodarki.

We wtorek kanclerz Merkel przyznała, że Niemcy znajdują się w „trudnej fazie”. Niedawne dane wskazały na pogorszenie nastrojów menedżerów i inwestorów. Rośnie sceptycyzm co do możliwości osiągnięcia prognozowanego przez rząd Niemiec w tym roku 0,5 proc. wzrostu gospodarczego, najsłabszego od sześciu lat.

Po publikacji danych rentowność benchmarkowych obligacji 10-letnich Niemiec spadła do rekordowych minus 0,623 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy