PKB Wielkiej Brytanii spadł w sierpniu

opublikowano: 10-10-2019, 11:39

Ekonomiści uważają, że brytyjska gospodarka uniknie recesji pomimo niespodziewanego spadku PKB w sierpniu.

PKB Wielkiej Brytanii spadł o 0,1 proc. w sierpniu, poinformował urząd statystyczny. Skorygował jednak dane za lipiec kiedy gospodarka wzrosła o 0,4 proc. W okresie trzech miesięcy  zakończonym w sierpniu brytyjska gospodarka wzrosła o 0,3 proc.

- Usługi wygenerowały większość wzrostu w okresie tych trzech miesięcy - powiedział Rob Kent-Smith, szef komórki szacowania PKB w urzędzie statystycznym.

Obawa recesji brytyjskiej gospodarki pojawiła się kiedy PKB spadł w drugim kwartale tego roku po raz pierwszy o 7 lat. Urząd statystyczny twierdzi jednak, że PKB musiałby spaść aż o 1,5 proc. we wrześniu, aby cały trzeci kwartał zakończył się zniżką produktu, co oznaczałoby techniczną recesję.  

- To, że wzrost w lipcu został zrewidowany w górę z 0,3 proc. do 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym oznacza, że zniknęła obawa iż gospodarka jest już w recesji – powiedział Andrew Wishart, ekonomista zajmujący się gospodarką Wielkiej Brytanii w Capital Economics.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane