PKN Orlen zwołał NWZA na 29 czerwca

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-05-2005, 15:05

NWZA PKN Orlen, które ma zająć się ustaleniem wysokości dywidendy z zysku netto za 2004 rok, zmianami w statucie oraz w radzie nadzorczej, zostało zwołane na 29 czerwca - poinformowała spółka w środowym komunikacie. Wcześniej PKN Orlen informował, że z zysku za 2004 rok chce wypłacić dywidendę w wysokości 1,60 zł na akcję.

NWZA PKN Orlen, które ma zająć się ustaleniem wysokości dywidendy z zysku netto za 2004 rok, zmianami w statucie oraz w radzie nadzorczej, zostało zwołane na 29 czerwca - poinformowała spółka w środowym komunikacie. Wcześniej PKN Orlen informował, że z zysku za 2004 rok chce wypłacić dywidendę w wysokości 1,60 zł na akcję.

Zeszłoroczny zysk netto PKN Orlen wyniósł 2,275 mld zł.

Porządek obrad WZA płockiego koncernu zawiera również punkt dotyczący zmian w statucie spółki. Zaproponowane zmiany przewidują m.in., że żaden akcjonariusz nie będzie mógł wykonywać prawa głosu z więcej niż 1/5 ogólnej liczby głosów.  

Przed rokiem WZA PKN Orlen zdecydowało, że do 30 czerwca 2005 Skarb Państwa oraz powiązanie z nim podmioty nie będą mogły w sumie wykonywać prawa głosu z więcej niż 33 proc. akcji, nawet gdyby w tym czasie zwiększyły liczbę posiadanych akcji PKN.

Skarb Państwa zadeklarował wtedy, że po 30 czerwca 2005 roku ograniczy swoje prawo do wykonywania głosów do 20 proc. akcji PKN.

Agencja ratingowa Fitch potwierdziła rating "BBB" i "F3" ze stabilną perspektywą dla PKN Orlen po zakupie Unipetrolu - poinformowała agencja w środowym komunikacie.

Perspektywa ratingu dla PKN Orlen pozostaje stabilna.

"Potwierdzenie następuje po informacji, że PKN sfinalizował transakcje zakupu 62,99 proc. akcji wiodącej czeskiej firmy paliwowej Unipetrol i i 9,76 proc. udziałów w Spolanie" - napisano w komunikacie.

"Oczekuje się, że przejęcie Unipetrolu zwiększy EBITDA Orlenu o 30-40 proc." - dodano.

Zdaniem agencji Fitch, jeśli proces integracji i restrukturyzacji przebiegnie pomyślnie, to grupa PKN-Unipetrol ma szansę osiągnąć synergię kosztów i dalszą poprawę efektywności.

Analitycy zwracają jednak uwagę, że problemem dla płockiego koncernu może okazać się niewielkie doświadczenie w zarządzaniu spółkami operującymi poza Polską.

PKN Orlen zapłacił za 62,99 proc. Unipetrolu 11,3 mld koron czeskich. Cała transakcja warta jest 13,05 mld CZK, czyli około 480 mln USD - pierwszą ratę w wysokości 10 proc. za nabywane aktywa płocki koncern zapłacił już 28 czerwca 2004 roku.

PKN Orlen zapłacił też 1 mln CZK za 9,76 proc. udziałów w spółce Spolana oraz 1,7 mld CZK za wierzytelności w stosunku do spółek należących do Grupy Unipetrol, będących w posiadaniu Czeskiej Agencji Konsolidacyjnej, których wartość nominalna na dzień 1 kwietnia 2004 roku wynosiła 3,1 mld CZK, 9,5 mln euro i 4,9 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane