PKN wyhamował wzrosty

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 10-09-2001, 00:00

PKN wyhamował wzrosty

Akcje PKN Orlen znacznie przyczyniły się do ubiegłotygodniowej zwyżki indeksów, które bardzo pozytywnie wyróżniały się na tle wszechogarniającej światowe rynki bessy. Walory petrochemicznego koncernu zyskały od początku września blisko 5 proc. i zbliżyły się do poziomu 20 zł, gdzie w trakcie piątkowej sesji impet zwyżki został jednak wyraźnie wyhamowany.

Coraz więcej emocji wywołuje przetarg na pakiet blisko 18 proc. akcji płockiej rafinerii, pozostający w posiadaniu Nafty Polskiej. O przejęcie tych walorów ścigają się powiązane kapitałowo węgierski MOL oraz austriacki OMV. Pierwsza oferta opiewająca na 23 zł za akcję została natychmiast przebita propozycją kupna walorów PKN po 26 zł. Ostatnia oferta cenowa MOL jest jeszcze wyższa i wynosi już 30 zł.

Sprzedaż akcji polskiego koncernu inwestorowi strategicznemu przyczynia się do zwiększenia zainteresowania akcjami spółki na giełdzie. Jednak oprócz pozytywnego wpływu na wycenę rynkową, przetarg ma duże znaczenie w obliczu trudnej sytuacji finansów publicznych. W grę wchodzi zasilenie budżetu kwotą rzędu 2,25 mld zł.

Oferta sprzedaży akcji inwestorowi jest jednym z etapów konsolidacji rafinerii regionalnych. Utworzenie aliansu, zdaniem analityków, zaowocuje przejęciem go przez światowy koncern naftowy w perspektywie 5 lat. Ta koncepcja spotyka się jednak również ze sprzeciwami innych zainteresowanych stron. Przeciwko sprzedaży pakietu PKN opowiada się obecna opozycja, do której przyłączają się związki zawodowe koncernu. Nie można wykluczyć, że transakcja nie zostanie sfinalizowana przed wygaśnięciem kadencji obecnego rządu. Zablokowanie procesu przez następny gabinet mogłoby mieć bardzo negatywne skutki dla kursu akcji, który mozolnie wydostaje się z objęć półtorarocznej bessy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu