PKO BP marzy się kontrola nad Bankiem Pocztowym

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 16-02-2007, 00:00

PKO BP chce Banku Pocztowego. Nie wszyscy eksperci doszukali się w tym sensu.

PKO BP chce Banku Pocztowego. Nie wszyscy eksperci doszukali się w tym sensu.

PKO BP chciałby przejąć pełną kontrolę nad Bankiem Pocztowym (BP). Obecnie ma w nim 25-procentowy udział, a resztę kontroluje Poczta Polska (PP).

— Chcemy złożyć Poczcie Polskiej ofertę zakupu akcji banku pocztowego. Zrobimy to w niedługim czasie — powiedział Marek Głuchowski, p.o. prezes PKO BP podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu.

Strony milczą

Według Marka Głuchowskiego dzięki przejęciu kontroli nad BP powstanie jednolita struktura finansowa, współpracująca z Pocztą Polską. Obecnie największy detalista ma osobną umowę o współpracy z PP i z BP. Marek Głuchowski nie podał szczegółów, kiedy mogłoby dojść do transakcji. Po powrocie z komisji miał naradę i nie odbierał telefonu.

Marek Kłuciński, rzecznik PKO BP, usiłował łagodzić wypowiedź swojego szefa.

— Przejęcie kontroli nad BP to jeden z naszych kierunków myślenia. Żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły. O możliwościach współpracy z PP rozmawiamy od dawna — mówi Marek Kłuciński.

Czyżby Marek Głuchowski przestrzelił i poinformował sejmową komisję skarbu i opinię publiczną o czymś, o czym nie wiedział wcześniej Zbigniew Niezgoda, dyrektor generalny Poczty? Tego niestety nie udało nam się ustalić, bo szef PP konsekwentnie nie odbierał naszych telefonów. Nie wiadomo także, co o sprawie wie i myśli Piotr Kamiński, szef Banku Pocztowego. Do niego także nie udało nam się dodzwonić.

Może tak, może nie

Eksperci są podzieleni w ocenie deklaracji szefa PKO BP.

— Jesienią 2006 r. PKO BP podpisał z PP umowę, której konsekwencją miało być wprowadzenie oferty banku do placówek poczty. Po co więc kupować Bank Pocztowy. Nie wniesie on nic w sensie produktowym, a w każdym innym też niewiele. Wydaje się więc, że możemy mieć do czynienia z dosyć ekstrawaganckim wydatkiem — uważa Dariusz Górski, analityk DB Securities.

Obawia się także, że PKO BP idzie w kierunku spółki z kasą, która ma ją wydawać na inwestycje w akcje firm wskazanych przez rząd. W ubiegłym roku zainwestował w walory BOŚ, gdy wyprzedawał się z nich SEB na rzecz pozostałych akcjonariuszy i bez kapitału PKO BP trudno było domknąć tę transakcję.

— Pytanie, za ile miałby teraz odkupić 75 proc. PP. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w 2004 r. za 25-procentowy pakiet kupiony od Prokomu PKO BP zapłacił czterokrotność wartości księgowej. To czyste szaleństwo — ocenia Dariusz Górski.

Nie wszyscy są jednak aż tak krytycznie nastawieni.

— Jeśli PKO BP zapłaci dobrą cenę, to pomysł wydaje się dobry. Nie będzie trudno o synergię pomiędzy bankami. Pocztowy prowadzony jest przez Piotra Kamińskiego, co jeszcze wzmacnia moje zaufanie w to, że inwestycja może być trafiona. PKO BP musiałby sobie jednak zagwarantować w umowie wyłączność na sprzedaż oferty w placówkach PP, by ustrzec się konkurencji — uważa Marcin Jabłczyński, analityk CAIB.

Jest przekonany, że to może być doskonała szansa na skokowe zwiększenie sieci sprzedaży produktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane