PKO BP wydało już karty z chipem

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 08-07-1999, 00:00

PKO BP wydało już karty z chipem

CZEKAMY: Możemy już wydawać karty z chipem klientom PKO BP. Czekamy, aż PolCard postawi terminale — mówi Sławomir Lachowski z PKO BP. fot. G. Kawecki

Z rocznym opóźnieniem ruszył pierwszy w Polsce pilotażowy program kart z mikroprocesorem.

Wydawanie plastikowych pieniędzy z chipem rozpoczął największy detalista — PKO BP. Na razie karty testowane są przez jego pracowników.

Pilotaż przygotowany wspólnie z organizacją Visa International miał się rozpocząć jesienią 1998 roku. Umowę podpisało jedenaście banków i PolCard. Na przeszkodzie stanęła konieczność dostosowania programów informatycznych do nowoczesnych technologii.

— Dołożyliśmy mikroprocesor do karty Electron. Nadal jest ona wyposażona w pasek magnetyczny i działa jak normalna karta debetowa. Na razie testuje ją kilku pracowników banku — tłumaczy Władysław Binkowski, dyrektor zarządzający systemami informatycznymi PKO BP.

Dodaje, że chip nie jest jeszcze w Polsce aktywny, ponieważ nie ma terminali do jego odczytu. Pierwsze, zgodnie z założeniami programu, mają pojawić się na jesieni. Dlatego, zdanim Binkowskiego, mikroprocesor działa tylko za granicą w krajach, w których prowadzone są podobne programy.

Zgodnie z założeniami pilotażu, mikroprocesor ma być dołączany do debetowych kart Visa — Electrona lub chargeŐowej Visy Classic.

Oprócz PKO BP, który już wystartował, przygotowania prowadzone są we wszystkich największych bankach detalicznych, a także w Banku Rozwoju Eksportu. Koordynatorem programu jest Sławomir Lachowski, wiceprezes PKO BP.

Klienci indywidualni pierwsze Visy z chipem dostaną jesienią tego roku. Mikroprocesor będzie jednak czytany zaledwie w niespełna 200 terminalach, ustawionych w punktach handlowo-usługowych w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKO BP wydało już karty z chipem