PKO TFI łączy fundusze

opublikowano: 10-09-2017, 22:00

Bankowe TFI kontynuuje roszady w ofercie. Z dwóch subfunduszy pieniężnych powstał jeden.

Sobota 8 września 2017 r. stała się dniem, w którym subfundusz PKO Skarbowy formalnie przejął PKO Rynku Pieniężnego. Jego aktywa wzrosły tym samym o 2,85 mld zł, osiągając prawie 9 mld zł. Oba produkty wchodzą w skład Parasolowego FIO i były zaliczane do grona funduszy rynku pieniężnego. Subfundusz przejmujący zarobił od początku roku 2,4 proc. To wynik lepszy od średniej, ale plasujący produkt mniej więcej w połowie stawki. Wynik za 3 lata to 5,5 proc.

LIDER:
LIDER:
PKO TFI, kierowane przez Piotra Żochowskiego, jest liderem na rynku funduszy rynku kapitałowego pod względem wartości aktywów.
[FOT. ARC]

— Połączenie subfunduszy jest kolejnym z elementów procesu zmiany oferty PKO TFI mającej na celu jej uproszczenie i uczynienie bardziej przejrzystą. Połączenie jest szczególnie uzasadnione, biorąc pod uwagę fakt, że Skarbowy oraz Rynku Pieniężnego realizują zbliżoną politykę inwestycyjną, tj. są to subfundusze o profilu dłużnym z niewielką ekspozycją na ryzyko stopy procentowej. Składniki lokat obu portfeli są podobne — ich podstawą są polskie obligacje skarbowe o krótkim terminie zapadalności — komentuje Michał Gal, dyrektor departamentu produktów inwestycyjnych PKO TFI.

Zmiany w ofercie PKO TFI rozpoczęły się w lipcu 2014 r. Wtedy to do Parasolowego FIO zostały włączone samodzielne fundusze spoza jego struktury, m.in. zarówno Skarbowy, jak i Rynku Pieniężnego. Potem nastąpiło połączenie niektórych subfunduszy Światowego Funduszu Walutowego FIO i Parasolowego FIO, m.in. Skarbowy połączył się ze Skarbowym Plus.

W 2015 r. subfundusze Światowego Funduszu Walutowego FIO trafiły do Parasolowego FIO. Tym samym PKO TFI przebudowało swoją ofertę z dwóch w jeden fundusz parasolowy. Łączne aktywa netto pod zarządzaniem towarzystwa to 22,5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane