PKP Cargo inwestują w innowacje

opublikowano: 18-08-2015, 14:30

Giełdowa spółka wraz z NCBR zorganizuje konkursy dla naukowców i przedsiębiorców. Do wygrania jest 30 mln zł.

W pierwszym kwartale 2016 r. PKP Cargo oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłoszą pierwszy konkurs na prace badawczo-rozwojowe, dzięki którym innowację zagoszczą na kolei. Zarówno giełdowa spółka jak i instytucja wspierająca rozwój technologii wyłożą po 15 mln zł. W sumie więc naukowcy i przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o 30 mln zł dotacji.

Adam Purwin
Zobacz więcej

Adam Purwin Marek Wiśniewski

-  Rozwój firmy w oparciu o nowe technologie to najlepszy sposób na uzyskanie przewagi konkurencyjnej, a osiąganie postępu technologicznego w logistyce ma szczególne znaczenie. PKP Cargo zwiększając  zaangażowanie w działalność badawczo – rozwojową i wdrażając innowacyjne rozwiązania będą mogły skuteczniej rywalizować na międzynarodowych rynkach – przekonuje prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.

Przewoźnik zapewnia, że innowacje już pozwalają spółce obniżać koszty i usprawniają funkcjonowanie.

- Dobrymi przykładami poszukiwanych przez nas rozwiązań są wprowadzane już w PKP Cargo nowoczesne systemy informatyczne, wspierające sprzedaż oraz obsługę naszych klientów, ale także drony wykorzystywane do ochrony naszych pociągów – mówi Adam Purwin, prezes kolejowej grupy.

Transportowa firma chce przede wszystkim finansować projekty B+R dotyczące rozwoju systemów informatycznych oraz optymalizacji systemów logistycznych i operacyjnych (m.in. zarządzanie taborem i terminalami).

– PKP Cargo posiadają ponad 2 tysiące lokomotyw i ponad 60 tysięcy wagonów towarowych. Przy tak dużej skali działalności każde rozwiązanie optymalizujące zarządzanie zasobami jest na wagę złota. Zaledwie kilkuprocentowe zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oznacza dla nas wielomilionowe oszczędności. Dlatego jesteśmy przekonani, że inwestycje w B+R mogą w krótkim czasie zwrócić się z nawiązką – zapewnia Wojciech Derda, wiceprezes PKP Cargo. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / PKP Cargo inwestują w innowacje