PKP Cargo na jedwabnym szlaku

opublikowano: 17-06-2015, 00:00

Spółka z chińskim partnerem utworzy spółkę, która uruchomi 300 pociągów rocznie transportujących towary z i do Azji.

Jest szansa, że Polska staje się oknem Chin do Europy.

Adam Purwin, prezes PKP Cargo
Zobacz więcej

Adam Purwin, prezes PKP Cargo

— Obecnie co miesiąc uruchamiany około pięciu pociągów transportujących towary z Chin — mówi Jacek Neska, wiceprezes ds. handlowych PKP Cargo. Na torach zrobi się tłoczniej. Na trasę wyruszy 300 pociągów rocznie. Jacek Neska zapewnia, że składy coraz rzadziej będą wracać do Azji puste.

— Chiny są zainteresowane zacieśnieniem współpracy z Polską — mówi Guo Gengamo, sekretarz generalny prowincji Henan, z której będą importowane towary. Zapewnia, że firmy z Państwa Środka chętnie będą zaopatrywać się nad Wisłą w produkty spożywcze, zwłaszcza mleczne, oraz części do maszyn. Pociągi obsłużą ponad 1,2 tys. klientów. PKP Cargo wraz z firmą Zhengzhou International Hub utworzą spółkę, która opracuje biznesplan dla inwestycji w centrum logistyczne w Małaszewiczach. Tam będą przeładowywane towary przywożone z Chin, nie tylko z myślą o polskich klientach. Jakub Karnowski, prezes Grupy PKP, przypomina, że Cargo niedawno kupiły czeskiego przewoźnika AWT oraz podpisały partnerską umowę z kolejami chorwackimi, co pozwala im transportować towary od Bałtyku po Adriatyk. Maria Wasiak, minister infrastruktury, zapewnia, że Polska dzięki geograficznemu położeniu może być centrum logistycznym Europy i pomagać w rozwoju współpracy przedsiębiorstw ze Starego Kontynentu i Państwa Środka. Zadbają o to politycy. Michał Kołodziejski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych informuje, że dziś Grzegorz Schetyna, szef tego resortu, otworzy w Pekinie polsko-chińskie forum współpracy strategicznej, a za dwa tygodnie z Łodzi odbędzie się konferencja dotycząca współpracy gospodarczej z Chinami. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu