PKP Energetyka może wejść na GPW w 2012

DI, PAP
04-08-2011, 21:24

PKP Energetyka prawdopodobnie zadebiutuje na warszawskiej giełdzie w 2012 roku - poinformowała dziennikarzy na czwartkowej konferencji prezes PKP, Maria Wasiek. Dodała także, że inwestorom zaoferowane zostaną jedynie nowo wyemitowane akcje.

"W ciągu najbliższych tygodni zostanie podjęta decyzja o tym, kiedy spółka zadebiutuje na giełdzie. Początkowo zakładaliśmy, że debiut nastąpi do końca 2011 roku. Jesteśmy na zaawansowanym etapie przygotowań, kończymy właśnie prospekt. Jednak ze względu na niesprzyjające warunki na rynku, nie planujemy debiutu w najbliższych miesiącach. Prawdopodobnie nastąpi on w przyszłym roku" - powiedziała Wasiek.

PKP jeszcze do niedawna rozważała sprzedaż części posiadanych w spółce udziałów. Prezes poinformowała, że spółka nie zdecydowała się jednak na ten krok.

"W ofercie PKP Energetyka znajdą się jedynie akcje, które podwyższą kapitał. Utrzymamy na razie 70 procent kontroli nad spółką" - dodała.

PKP Energetyka jest jednym z największych w Polsce uczestników rynku energii elektrycznej (ok. 3,6 proc. udziału w ilości energii dostarczanej odbiorcom końcowym), właścicielem sieci dystrybucyjnej na terenie całego kraju. Sprzedaje energię elektryczną zarówno odbiorcom przyłączonym do jej sieci dystrybucyjnej, jak i klientom wykorzystującym uprawnienia TPA. Istotną częścią działalności spółki jest dostarczanie energii elektrycznej na potrzeby transportu kolejowego, ale 45 proc. jej klientów stanowią też firmy spoza branży kolejowej. Spółka świadczy też usługi elektroenergetyczne, prowadzi sprzedaż paliw płynnych dla pojazdów szynowych.

W 2010 roku PKP Energetyka zanotowała zysk w wysokości 131,6 mln zł.

Obecnie zatrudnia blisko 8 tys. pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / PKP Energetyka może wejść na GPW w 2012