PKP PLK ruszyły z inwestycją Podłęże — Piekiełko

  • DI
opublikowano: 07-01-2019, 22:00

W poniedziałek PKP PLK podpisały umowę na wykonanie dokumentacji projektowej nowej linii kolejowej Podłęże — Piekiełko w Małopolsce.

Wartość umowy wynosi 180 mln zł netto. Zrealizuje ją konsorcjum francusko-polskie w składzie trzech firm, na czele z Egis Rail, które dostarczy PKP PLK opracowania niezbędne do przeprowadzenia wykupu gruntów i wykonania robót budowlanych, m.in.: koncepcję programowo-przestrzenną, projekty budowlane i wykonawcze, decyzje administracyjne. Przygotuje również materiały przetargowe do ogłoszenia postępowań przetargowych na roboty budowlane.

Inwestycja ma być gotowa w 2027 r. Zakłada wybudowanie 58,5 km linii kolejowej, która zacznie się we wsi Podłęże w gm. Niepołomice i skieruje na południe. W miejscowości Szczyrzyc linia się rozgałęzi i będzie biec na wschód do miejscowości Tymbark i na zachód do miejscowości Mszana Dolna. W tych miejscowościach linia połączy się z istniejącą 75-kilometrową linią Chabówka — Nowy Sącz (linia 104), która zostanie zmodernizowana.

Inwestycja zapewni lepszą komunikację w Małopolsce oraz z północy na południe Polski i Europy na osi Bałtyk — Bałkany — Morze Czarne.

7 mld zł Na co najmniej taką kwotę szacuje się wartość inwestycji Podłęże — Piekiełko wraz z modernizacją linii Chabówka — Nowy Sącz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane