PKP WKD: za rok będzie projekt prywatyzacji

Adam Brzozowski
opublikowano: 16-07-2001, 00:00

PKP WKD: za rok będzie projekt prywatyzacji

Spółka PKP Warszawska Kolej Dojazdowa w ciągu roku będzie miała projekt prywatyzacji. Strategiczny inwestor, który zechce objąć udziały w grodziskiej firmie, będzie musiał liczyć się z koniecznością wniesienia do spółki taboru o wartości od 150 do 200 mln zł.

W lipcu w Grodzisku Mazowieckim rozpoczęła działalność spółka PKP Warszawska Kolej Dojazdowa — jedna z 24 spółek należących do holdingu PKP skomercjalizowanych dla potrzeb prywatyzacji.

Szczegóły za rok

— Ścieżka prywatyzacji spółki zostanie wybrana po wykonaniu projektu przez doradcę prywatyzacyjnego, firmę Arthur Andersen, z którą wkrótce centrala PKP podpisze umowę. Przygotowanie projektu prywatyzacji przez AA dla WKD oraz Szybkiej Kolei Miejskiej z Trójmiasta potrwa 1 rok. Dopiero wówczas będą znane szczegóły — mówi Halina Sekita, prezes spółki PKP WKD.

Stworzony przez spółkę PKP WKD biznesplan nie przewiduje wymiany czy modernizacji taboru kolejowego. Firma liczy, że nowe pociągi wniesie do niej aportem strategiczny inwestor, który uczestniczył będzie w prywatyzacji. Koszt taboru, który ma zastąpić przestarzałe pociągi, szacowany jest na 150-200 mln zł. Najbliższe inwestycje firmy, które finansowane będą z budżetu kolejki, związane są z remontami na liniach obsługiwanych przez WKD.

Planowane zmiany

— Planujemy remonty sygnalizacji przejazdowych i rogatek. Technologia, jaka była zastosowana przed laty przy ich budowie, dawno wyszła z użytku i niemożliwy jest zakup części zamiennych. Chcemy również wyremontować nawierzchnie peronów. Obecnie trwają też prace nad wprowadzeniem trzech stref czasowych dla pasażerów naszych pociągów. W tym celu zamierzamy zamontować w pociągach kasowniki czasowe — tłumaczy Halina Sekita.

Zarząd spółki planuje również zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów na trasie Warszawa-Komorów, gdzie liczba pasażerów jest duża. Firma liczy na pomoc samorządów przy finansowaniu lokalnych inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKP WKD: za rok będzie projekt prywatyzacji