PKW: wyniki wyborów we wtorek do 17:00

PAP
opublikowano: 27-10-2015, 11:24

Mam nadzieję, że ostateczne wyniki wyborów będziemy mogli podać we wtorek między godz. 15 a 17 - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Dodał, że PKW oczekuje na trzy protokoły z komisji okręgowych.

"Mamy znaczącą większość protokołów z komisji okręgowych, brakuje nam trzech protokołów. Już niedaleko Warszawy jest komisja z Płocka. Komisja ze Szczecina siedzi w samolocie. Ponieważ była mgła, samolot nie mógł wystartować, ale za godzinę powinni być w Warszawie" - zaznaczył Hermeliński.

Jak dodał, najpóźniej dotrze do PKW protokół z Rzeszowa. "Niedawno członkowie komisji wyruszyli dopiero samochodem, długa droga przed nimi. Zbadamy przyczyny. Trochę irytujące jest, że nie mogli wcześniej wyjechać, być może były problemy z protokołem. Spodziewamy się ich przyjazdu około godz. 15" - poinformował.

"Musimy czekać, bo bez chociaż jednej komisji, która przywiezie papierowy protokół, nie możemy podać wyników. Podział mandatów ustalają okręgowe komisje, PKW nie ma żadnych uprawnień, aby obliczać przydzielone w okręgach mandaty dla posłów i senatorów" - dodał Hermeliński.

W poniedziałek wieczorem PKW poinformowała, że w Sejmie znajdą się PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesna i PSL - poparcie dla tych pięciu ugrupowań przekroczyło w skali kraju próg wyborczy. PiS otrzymał 5 mln 711 tys. 687 głosów (37,58 proc.), PO - 3 mln 661 tys. 474 głosy (24,09 proc.), Kukiz'15 - 1 mln 339 tys. 094 głosy (8,81 proc.), Nowoczesna - 1 mln 155 tys. 370 głosów (7,60 proc.), PSL - 779 tys. 875 głosów (5,13 proc.).

Przewodniczący PKW mówił już wtedy, że wyniki wyborów do Sejmu z podziałem na mandaty i wyniki wyborów do Senatu będą podane we wtorek po południu. Dodał, że wówczas PKW poinformuje też o frekwencji.

PKW wyjaśniała w poniedziałek wieczorem, że z 41 okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu muszą dotrzeć do PKW protokoły, z których będzie wynikało, kto otrzyma konkretny mandat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane