Płacą tam, gdzie mieszkają

opublikowano: 12-04-2018, 22:00

PIT Roczne zeznanie raczej nie sprawia kłopotów podatnikom, ale prawie co drugi chce, aby je wypełnił księgowy czy znajomy – wynika z raportu KPMG

Jedna piąta podatników zostawiła sobie na kwiecień rozliczenie z fiskusem ubiegłorocznych dochodów, a prawie połowa (47 proc.) wywiązała się z tego obowiązku w marcu. Z raportu KPMG w Polsce „Roczne zeznania podatkowe Polaków PIT 2017” wynika, że większość powinna już mieć to za sobą, a procent tych, którzy złożą deklaracje w ostatnich tygodniach akcji, jest taki sam jak przed rokiem. Przybyło natomiast chętnych do wysłania formularzy w formie elektronicznej.

W porównaniu z zeszłym rokiem o 6 pkt. proc., do 56 proc., wzrosła liczba osób deklarujących złożenie zeznań online. Obecnie, statystycznie ponad 6 na 10 podatników w wieku pomiędzy 24. a 54. rokiem życia wybiera ten sposób wywiązania się z corocznego obowiązku. Podatnicy zdecydowani na tę wygodną formę sporządzenia i wysłania PIT korzystają przede wszystkim z systemu e-deklaracje, udostępnionego przez Ministerstwo Finansów (MF). W badaniu KPMG w Polsce wskazało na to 59 proc. osób rozliczających się z urzędem skarbowym przez internet.

Szybko, nie tak trudno

Resort finansów, zachęcając co roku do składania PIT przez internet, podkreśla, że dzięki temu podatnik oszczędza czas, nie ponosi kosztów (np. wysyłki zeznania listem poleconym), może liczyć na szybszy zwrot nadpłaty, a generalnie ta forma rozliczeń jest przyjazna dla środowiska.

Raport pokazuje też, że ten coroczny obowiązek nie wydaje się już tak trudny jak przed laty. Prawie sześciu na dziesięciu podatników ocenia roczne rozliczenie z urzędem skarbowym jako bardzo łatwe lub raczej łatwe. Trudności z wypełnieniem zeznania zgłosiło tylko 11 proc. ankietowanych. Przybyło zarazem, o 5 pkt. proc. (do 43 proc.) w porównaniu z badaniem sprzed roku, osób samodzielnie sporządzających PIT. Jednak 46 proc. respondentów zleca w całości to zadanie innym — najczęściej komuś z rodziny, księgowym lub znajomym.

Poprawia się zarazem wiedza o tym, gdzie należy złożyć PIT. Coraz więcej osób rozlicza ten podatek w miejscu zamieszkania.

— Jak pokazuje badanie, z roku na rok rośnie liczba podatników, którzy składają swoje zeznanie podatkowe we właściwym dla nich urzędzie skarbowym, tj. odpowiednim dla ich miejsca zamieszkania, a nie zameldowania — podkreśla

Andrzej Marczak, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce. Według raportu, 94 proc. ankietowanych składa zeznania roczne tam, gdzie mieszkają, w tym dla 83 proc. jest to jednocześnie miejsce zameldowania. 11 proc. respondentów zadeklarowało, że rozlicza się w miejscu zamieszkania, ale nie są tam zameldowani.

Zysk dla samorządów

— Na uwagę zasługuje również bardzo duży odsetek osób świadomych, że podatek wykazywany w rocznych PIT stanowi źródło dochodów budżetowych tych jednosteksamorządu terytorialnego, w których jest on odprowadzany. Niewątpliwie taki wynik jest efektem prowadzonych na szeroką skalę kampanii i akcji informacyjnych przez poszczególne miasta, które starają się zachęcić podatników do rozliczania się w miejscu ich zamieszkania — ocenia Andrzej Marczak.

81 proc. podatników przyznaje, że znają znaczenie miejsca rozliczenia PIT dla budżetów samorządowych. Świadomość, że podatek ten jest źródłem dochodów miast czy gmin, rośnie wraz z poziomem edukacji. 88 proc. badanych z wyższym wykształceniem zdaje sobie z tego sprawę, a z podstawowym — 40 proc.

Badanie potwierdza, że podatnicy najczęściej mają zarobki z umów o pracę (68 proc. wskazań). Jednocześnie zmniejszył się odsetek osób z przychodami z umówzleceń i o dzieło — z 19 proc. w rozliczeniu za 2016 r. do 13 proc. w zeznaniach za 2017 r. Podobna jak w poprzedniej edycji grupa badanych, czyli 9 proc., prowadzi działalność gospodarczą, przy czym 2 proc. podatników rozlicza swój biznes liniową stawką PIT w wysokości 19 proc. O otrzymywaniu dochodów ze źródeł zagranicznych poinformowało w ankiecie 4 proc. podatników. Wynika z niej, że w 2017 r. mężczyźni (5 proc.) częściej niż kobiety (2 proc.) mieli takie przychody, np. z pracy wykonywanej za granicą. © Ⓟ

39 proc. Tylu podatników skorzysta z ulg podatkowych, najczęściej (67 proc.) z tzw. prorodzinnej, czyli na dzieci...

82 proc. ...a tylu przekaże 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Pit