Plan atomowy kosztuje

DI, Rz
14-10-2009, 13:06

Resort gospodarki nie doszacował kosztów przygotowań do rozpoczęcia budowy elektrowni jądrowej - twierdzą eksperci.

Pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska poinformowała PAP, że do 2012 roku na wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce potrzebne będzie ok. 450 mln zł, z czego budżet państwa będzie musiał wydać ok. 210 mln zł - pisze "Rzeczpospolita".

To będą koszty związane z przygotowaniem analiz i nowych przepisów prawnych, szkoleniami i rozwojem zaplecza badawczego oraz kampanią informacyjną. Eksperci oceniają, że wydatki na przygotowania powinny być znacznie wyższe. Dla kraju, który jak Polska nie ma doświadczenia w budowie elektrowni jądrowych, mogą sięgnąć nawet pół miliarda euro.

Wczoraj rząd przyjął uchwałę, na podstawie której minister gospodarki otrzyma z rezerwy budżetowej 3,7 mln zł na rozwój energetyki jądrowej. Nie wiadomo natomiast, co z pieniędzmi na ten cel w budżecie na 2010 r.

Polska ma ambitny plan atomowy – do 2020 r. ma powstać pierwszy z trzech planowanych bloków. Za inwestycję odpowiada Polska Grupa Energetyczna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Rz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Plan atomowy kosztuje