Plan Belki: powrót do wzrostu PKB i walka z bezrobociem

Administrator
opublikowano: 24-01-2002, 14:45

Powrót na ścieżkę wzrostu i polepszenie sytuacji na rynku pracy, to główne cele planu gospodarczego rządu, mówił podczas spotkania w „Warsaw Business Journal” wicepremier Marek Belka. Wicepremier powiedział w czwartek, że głównym celem opracowywanego planu jest spowodowanie powrotu gospodarki na ścieżkę dynamicznego wzrostu. Rząd chciałby doprowadzić do 5 proc.

Powrót na ścieżkę wzrostu i polepszenie sytuacji na rynku pracy, to główne cele planu gospodarczego rządu, mówił podczas spotkania w „Warsaw Business Journal” wicepremier Marek Belka. Wicepremier powiedział w czwartek, że głównym celem opracowywanego planu jest spowodowanie powrotu gospodarki na ścieżkę dynamicznego wzrostu. Rząd chciałby doprowadzić do 5 proc. wzrostu PKB w 2004 r, osiągając jego 3 proc. wzrost w 2003 r i 1 proc. w 2002 r. Rząd ma przyjąć „Plan Belki” podczas posiedzenia w najbliższy wtorek.

- Drugim celem planu jest polepszenie sytuacji na rynku pracy - mówił w czwartek cytowany przez PAP Belka.

Z ostatnich danych wynika, że na koniec 2001 r stopa bezrobocia sięgnęła w naszym kraju 17,4 proc.

Belka podkreślił, że istotnym elementem rządowego planu gospodarczego będzie opracowanie efektywnego sposobu pozyskiwania i wykorzystywania przez Polskę funduszy z Unii Europejskiej. Zwrócił jednocześnie uwagę, że Polska będzie musiała pokrywać 25 proc. inwestycji finansowanych z udziałem funduszy UE z własnych źródeł.

Belka powiedział również, że kierowany przez niego resort finansów zastanawia się nad wprowadzeniem zerowej stawki w podatku od dochodów osobistych dla osób najmniej zarabiających. Oznaczałoby to jednak rezygnację z kwoty wolnej od podatku, z której mogły skorzystać osoby najlepiej zarabiające.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane