Plany Ciechu uderzą w wycenę akcji Jelfy

Artur Szymański
13-12-2002, 00:00

W ciągu kilku najbliższych miesięcy w akcjonariacie Jelfy zajdą poważne zmiany. Na początku grudnia Ciech złożył PZU ofertę przejęcia posiadanego przez niego pakietu 12,7 akcji Jelfy. Wiele wskazuje na to, że będzie to pierwszy krok na drodze do włączenia spółki do Krajowej Grupy Farmaceutycznej (KGF). Osią, wokół której nastąpi konsolidacja firm z branży, będzie właśnie Ciech. Dalsze plany Skarbu Państwa zakładają wprowadzenie akcji KGF na giełdę w 2004 r.

Co prawda, szczegółowe zamiary Skarbu Państwa wobec Jelfy są jeszcze owiane tajemnicą, ale już sama zapowiedź zakupu akcji spółki przez Ciech została negatywnie odebrana przez rynek. Szczególne obawy budzi ewentualne włączenia Jelfy w struktury KGF. Mogłoby to bowiem oznaczać zaprzepaszczenie osiągnięć Jelfy na polu samorestrukturyzacji.

Zmiany wewnątrz firmy dokonane w 2001 r. na razie przynoszą bardzo dobre rezultaty. Wystarczy powiedzieć, że poprzedni rok Jelfa zamknęła prawie 3-krotnie wyższym zyskiem operacyjnym niż w 2000 r., a po dziewięciu miesiącach 2002 r. spółka wypracowała już 113 proc. wyniku sprzed roku.

Biorąc pod uwagę fakt, że zima to tradycyjny okres żniw dla firm farmaceutycznych, należy spodziewać się dalszej poprawy wyniku na działalności operacyjnej. Prognoza zarządu spółki mówi o zamknięciu 2002 r. zyskiem EBIT wysokości 35,7 mln zł, zyskiem netto w kwocie 26,4 mln, przy przychodach ze sprzedaży rzędu 254,3 mln zł.

Analitycy CDM Pekao SA przypominają, że Jelfę i Ciech łączą powiązania handlowe. Ciech pośredniczy w eksporcie leków na rynki WNP. Ponieważ jednak Jelfa do niedawna była niezadowolona z poziomu tych usług, otworzyła własne przedstawicielstwo w Moskwie. Wprawdzie od początku 2002 r. działalność Ciechu się poprawiła, ale CDM Pekao przestrzega przed ewentualnością ponownego pogorszenia z chwilą bezpośredniego wejścia Ciechu w strukturę akcjonariatu swego dotychczasowego zleceniodawcy.

Obawy rynku o przyszłość Jelfy materializują się od kilku dni w postaci spadku jej kursu na giełdzie. Na początku wtorkowej sesji papiery kosztowały 52,2 zł, ale pierwsze chwile wczorajszych notowań przyniosły spadek do poziomu 48,7 zł, czyli o blisko 7 proc.

Ze względu na duży udział dwóch funduszy emerytalnych w akcjonariacie Jelfy, przez najbliższe 2,5 tygodnia nie należy jednak spodziewać się dalszych spadków. Do czasu rozliczenia działalności OFE za 2002 r. utrzymają one Jelfę w przedziale 49-52 zł.

Po Nowym Roku sytuacja może jednak ulec nagłemu pogorszeniu. Jeśli bowiem Skarb Państwa zdecyduje się włączyć Jelfę do struktur KGF, wówczas akcjonariusze finansowi prawdopodobnie zaczną wyprzedawać akcje spółki, co zepchnie kurs w okolice pierwszego, stosunkowo silnego wsparcia na poziomie 46 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Plany Ciechu uderzą w wycenę akcji Jelfy