Plany emigracyjne Polaków ulegają zmianie

opublikowano: 22-05-2018, 22:00

Pracy u nas pod dostatkiem. Mimo to, w co dziesiątej polskiej głowie pojawia się myśl o wyjeździe, a co czwartą z nich kusi pobyt na stałe.

Zdecydowana większość Polaków nie myśli o tym, aby w najbliższym czasie wyjechać za granicę za pracą. Tak przynajmniej sugerują wyniki najnowszej, ósmej edycji raportu „Migracje Zarobkowe Polaków” publikowanego przez Work Service (WS). Na pytanie „Czy rozważa Pan/Pani emigrację zarobkową w ciągu najbliższych 12 miesięcy” odpowiedź „zdecydowanie nie” wybrało 75,8 proc. respondentów,najwięcej w historii badania. Na jesieni 2014 r. startowaliśmy z poziomu ok. 50 proc. Rekordowo niski jest też odsetek osób, które przyznają, że myślą o wyjeździe — 11,8 proc. osób na to samo pytanie odpowiedziało „zdecydowanie tak” i „raczej tak”. Biorąc pod uwagę to, że nigdy w historii badania odsetek nie był niższy, należy powiedzieć „tylko”. Jednak patrząc na samą liczbę, która sugeruje, że o wyjeździe za pracą za granicę myśli co dziesiąty z nas, można sięgnąć po „aż”. Tym bardziej, że krajowy rynek trudno posądzać o niedobór miejsc pracy. Nie pozwalają na to nie tylko liczne wakaty, ale i wyraźny spadek odsetka osób, które jako powód emigracji wskazały brak odpowiedniej pracy.

Wyświetl galerię [1/2]

fot. Krzysztof Wojcik-Forum

— Obecna sytuacja jest dość złożona, bo z jednej strony wyraźnie widzimy, że poprawiająca się sytuacja na rynku pracy wyhamowujeplany emigracyjne, czego potwierdzeniem jest wskazanie jedynie 8 proc. badanych mówiących o potrzebie wyjazdu ze względu na brak pracy w kraju. Co więcej, trzy czwarte Polaków absolutnie odrzuca możliwość poszukiwania pracy za granicą, co jest najwyższym wskazaniem w historii naszych badań. Z drugiej strony widzimy, że 56 proc. osób myślących o emigracji to debiutanci, a więc Polacy po raz pierwszy planujący ten krok. Paradoksalnie nie są to jedynie osoby młode. W tej grupie przeważają Polacy w średnim wieku, którzy zdobyli już doświadczenie na polskim rynku pracy — komentuje Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service.

Najnowsza edycja badania WS wyłapała jeszcze jedno ciekawe, choć niepokojące zjawisko. Chodzi o wzrost odsetka Polaków planujących wyjechać na stałe (z 19,9 proc. pół roku temu do 23,7 proc. obecnie), kosztem spadającej skłonności do wyjazdów krótkoterminowych (o wyjazdach 3-miesięcznych myśli obecnie 18,4 proc. Polaków, pół roku temu — 25,4 proc.).

— Biorąc pod uwagę te wszystkie trendy, możemy powiedzieć, że nie tylko nowa (mniej liczna) grupa Polaków planuje wyjechać, ale pojawiają się w niej osoby chcące po raz pierwszy spróbować życia za granicą, a przy tym rośnie ryzyko, iż nasza gospodarka w trwały sposób może te osoby utracić — podsumowuje Maciej Witucki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Plany emigracyjne Polaków ulegają zmianie